Pollen Street Group (POLN) Stock Overview
Pollen Street PLC was founded in 2015 and is headquartered in London, Greater London, United Kingdom. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 5/6 |
Rewards
Risk Analysis
POLN Community Fair Values
See what 16 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Pollen Street Group Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£8.43 |
| 52 Week High | UK£9.72 |
| 52 Week Low | UK£6.90 |
| Beta | 0.010 |
| 1 Month Change | -3.66% |
| 3 Month Change | -5.28% |
| 1 Year Change | 6.98% |
| 3 Year Change | 27.73% |
| 5 Year Change | -12.42% |
| Change since IPO | -16.95% |
Recent News & Updates
POLN: Higher 2025 Dividend And Stable Assumptions Will Support Future Reappraisal
Analysts have nudged their fair value estimate for Pollen Street Group slightly higher, from £10.92 to £10.96. They cite modest adjustments to discount rate assumptions, revenue growth, profit margin and future P/E expectations.POLN: Higher Final Dividend And Stable Assumptions Will Support Future Reappraisal
Analysts have slightly adjusted their price target on Pollen Street Group to £10.92, reflecting updated assumptions for the discount rate, long term revenue growth, profit margins and future P/E multiples, without a major shift in the overall valuation view. What's in the News The Board has declared a second and final interim dividend of 31.0 pence per share for the period ended 31 December 2025, with payment expected on 1 May 2026 to shareholders on the register as of the 7 April 2026 record date (Key Developments).POLN: Rising Dividend Payout Will Support Future Share Price Reappraisal
Analysts have modestly adjusted their price target for Pollen Street Group to £10.92, citing small tweaks to assumptions on the discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E multiples, while keeping their fair value view broadly unchanged. What's in the News The Board has declared a second and final interim dividend of 31.0 pence per share for the period ended 31 December 2025, taking the total dividend for the year to 58.0 pence per share or £34.7 million.POLN: Higher Dividend Outlook Will Support Future Share Price Reappraisal
Analysts have raised their price target on Pollen Street Group from £10.21 to £10.92, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins, discount rate and future P/E as the key drivers of this change. What's in the News The Board has declared a second and final interim dividend of 31.0 pence per share for the period ended 31 December 2025, taking the total dividend for the year to 58.0 pence per share or £34.7m (Key Developments).Recent updates
Shareholder Returns
| POLN | GB Capital Markets | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.4% | 0.5% | 0.5% |
| 1Y | 7.0% | -8.7% | 18.0% |
Return vs Industry: POLN exceeded the UK Capital Markets industry which returned -9.1% over the past year.
Return vs Market: POLN underperformed the UK Market which returned 16.8% over the past year.
Price Volatility
| POLN volatility | |
|---|---|
| POLN Average Weekly Movement | 4.5% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.5% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: POLN has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: POLN's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2015 | 99 | Lindsey McMurray | www.pollenstreetgroup.com |
Pollen Street PLC was founded in 2015 and is headquartered in London, Greater London, United Kingdom.
Pollen Street Group Limited Fundamentals Summary
| POLN fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£502.09m |
| Earnings (TTM) | UK£56.57m |
| Revenue (TTM) | UK£134.52m |
Is POLN overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| POLN income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | UK£134.52m |
| Cost of Revenue | UK£472.00k |
| Gross Profit | UK£134.05m |
| Other Expenses | UK£77.48m |
| Earnings | UK£56.57m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.95 |
| Gross Margin | 99.65% |
| Net Profit Margin | 42.05% |
| Debt/Equity Ratio | 33.4% |
How did POLN perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/20 07:28 |
| End of Day Share Price | 2026/05/20 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Pollen Street Group Limited is covered by 10 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Michael Sanderson | Barclays |
| Michael Sanderson | Barclays |
| James Allen | Berenberg |