Chemring Group (CHG) Stock Overview
Provides countermeasures, sensors, information, and energy products in the United States, the United Kingdom, Europe, the Asia pacific, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 5/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 2/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for CHG from our risk checks.
CHG Community Fair Values
Create NarrativeSee what 79 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Chemring Group PLC Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£4.64 |
| 52 Week High | UK£6.14 |
| 52 Week Low | UK£4.04 |
| Beta | 0.82 |
| 1 Month Change | -14.95% |
| 3 Month Change | -8.94% |
| 1 Year Change | 13.82% |
| 3 Year Change | 64.97% |
| 5 Year Change | 55.84% |
| Change since IPO | 1,208.17% |
Recent News & Updates
CHG: Higher Revenue And Margin Assumptions Will Support Future Upside Potential
Analysts have adjusted their price target on Chemring Group to £5.90, reflecting updated assumptions around revenue growth, profit margins, and a modestly higher discount rate, while keeping the overall fair value figure unchanged. Valuation Changes Fair Value: £5.90, unchanged compared with the prior estimate.Is It Time To Consider Buying Chemring Group PLC (LON:CHG)?
Chemring Group PLC ( LON:CHG ), is not the largest company out there, but it saw significant share price movement...CHG: Lower Discount Rate And Higher P/E Will Support Future Upside Potential
Analysts have lifted their Chemring Group price target slightly to £6.33 from £6.17, reflecting updated fair value work that uses a modestly lower discount rate and a slightly higher assumed future P/E multiple, while keeping revenue growth and profit margin expectations unchanged. Valuation Changes Fair Value: Raised slightly from £6.17 to £6.33 per share, reflecting updated inputs to the model.CHG: Measured Outlook On Earnings Quality And Multiples Will Shape Future Upside
Analysts have trimmed their fair value estimate for Chemring Group, with the headline price target moving from £6.30 to £5.90. This reflects updated assumptions around discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E expectations.CHG: Revised Discount Assumptions Will Support Future Upside Potential
Analysts have trimmed their Chemring Group price target from £6.30 to £5.90, citing updated assumptions on discount rates and future P/E. These changes lead to a slightly lower valuation while keeping the broader investment case intact.Recent updates
Shareholder Returns
| CHG | GB Aerospace & Defense | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -9.8% | -0.8% | -0.3% |
| 1Y | 13.8% | 35.6% | 19.7% |
Return vs Industry: CHG underperformed the UK Aerospace & Defense industry which returned 35.6% over the past year.
Return vs Market: CHG underperformed the UK Market which returned 19.7% over the past year.
Price Volatility
| CHG volatility | |
|---|---|
| CHG Average Weekly Movement | 5.1% |
| Aerospace & Defense Industry Average Movement | 6.0% |
| Market Average Movement | 5.6% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 11.5% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: CHG has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: CHG's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1905 | 2,701 | Mick Ord | www.chemring.com |
Chemring Group PLC provides countermeasures, sensors, information, and energy products in the United States, the United Kingdom, Europe, the Asia pacific, and internationally. The company offers sensors and information products, such as point chemical detectors, sensors, JSLSCAD, and I-SCAD; R Visor, 3D radars, husky mounted detection system, groundshark, MDS-10, and groundhunters; resolve, locate, LOCATE-T, and viper products; and advisory, research, and design and engineering services. It also provides countermeasures and energetics products, including aerodynamic and countermeasure flare; chaf cart and pack; seduction and distraction cart; initiator, separation and explosive bolts, nuts, thrusters, cutters, and pin pullers and pushers; pressure cartridges, initiators, actuators, retractors and systems, time delay devices, ejection handles and sequencers, gas generators, cutters, canopy remover thruster, and thermal battery; wing, fin, elevon deployment actuators, wing and tail retention systems, separation nuts, pyrovalves, and safe and arm devices; joint combined aircrew system, system communication and oxygen, and altitude combined aircrew system tester; HMX, RDX, NTO, Alkyl-NENA, and acetic acid; and advanced performance bangalore torpedo, SX4, PE8, charge demolition user filled conical and linear, igniter safety fuze electric, detonating cord booster, demolition detonator electric and non-electric, detonating cord, and safety fuze.
Chemring Group PLC Fundamentals Summary
| CHG fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£1.30b |
| Earnings (TTM) | UK£53.30m |
| Revenue (TTM) | UK£497.50m |
Is CHG overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| CHG income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | UK£497.50m |
| Cost of Revenue | UK£164.40m |
| Gross Profit | UK£333.10m |
| Other Expenses | UK£279.80m |
| Earnings | UK£53.30m |
Last Reported Earnings
Oct 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.20 |
| Gross Margin | 66.95% |
| Net Profit Margin | 10.71% |
| Debt/Equity Ratio | 36.4% |
How did CHG perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/12 18:00 |
| End of Day Share Price | 2026/05/12 00:00 |
| Earnings | 2025/10/31 |
| Annual Earnings | 2025/10/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Chemring Group PLC is covered by 18 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Richard Paige | Barclays |
| George Mcwhirter | Berenberg |
| Jamie Murray | BofA Global Research |