Lisi (FIIP) Stock Overview
Designs and produces assembly and component solutions for the aerospace, automotive, and medical sectors in France and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 5/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
FIIP Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Lisi S.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €62.20 |
| 52 Week High | €63.60 |
| 52 Week Low | €29.75 |
| Beta | 1.13 |
| 1 Month Change | 25.15% |
| 3 Month Change | 13.61% |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | 137.86% |
| 5 Year Change | 136.05% |
| Change since IPO | 457.75% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| FIIP | GB Aerospace & Defense | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -0.8% | -0.3% |
| 1Y | n/a | 35.6% | 19.7% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how FIIP performed against the UK Aerospace & Defense industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how FIIP performed against the UK Market.
Price Volatility
| FIIP volatility | |
|---|---|
| FIIP Average Weekly Movement | n/a |
| Aerospace & Defense Industry Average Movement | 6.0% |
| Market Average Movement | 5.6% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 11.5% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: FIIP's share price has been volatile over the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine FIIP's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1777 | 8,862 | Emmanuel Viellard | www.lisi-group.com |
Lisi S.A. designs and produces assembly and component solutions for the aerospace, automotive, and medical sectors in France and internationally. The company operates through three segments: LISI Aerospace and LISI Automotive. It offers OPTIBLIND, high pressure hydraulic fitting, latch, RIB fitting, TYX, and O-ring products; and manufactures fastener and structural assembly components for aircraft manufacturers.
Lisi S.A. Fundamentals Summary
| FIIP fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €3.00b |
| Earnings (TTM) | €63.28m |
| Revenue (TTM) | €1.81b |
Is FIIP overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| FIIP income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €1.81b |
| Cost of Revenue | €904.89m |
| Gross Profit | €901.23m |
| Other Expenses | €837.95m |
| Earnings | €63.28m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Oct 22, 2026
| Earnings per share (EPS) | 1.38 |
| Gross Margin | 49.90% |
| Net Profit Margin | 3.50% |
| Debt/Equity Ratio | 36.1% |
How did FIIP perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/12 15:36 |
| End of Day Share Price | 2026/05/05 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Lisi S.A. is covered by 13 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Geoffrey d'Halluin | BNP Paribas |
| Herve Drouet | CIC Market Solutions (ESN) |
| Christine Ropert | Gilbert Dupont |