This company has been acquired
Oasis Petroleum (WLL) Aandelenoverzicht
Whiting Petroleum Corporation operates as an independent exploration and production company in the Williston Basin, the United States. Meer informatie
| Sneeuwvlok Score | |
|---|---|
| Waardering | 5/6 |
| Toekomstige groei | 1/6 |
| Prestaties in het verleden | 3/6 |
| Financiële gezondheid | 5/6 |
| Dividenden | 1/6 |
WLL Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Oasis Petroleum Inc Concurrenten
Prijsgeschiedenis en prestaties
| Historische aandelenkoersen | |
|---|---|
| Huidige aandelenkoers | US$68.03 |
| 52 Week Hoogtepunt | US$101.74 |
| 52 Week Laag | US$38.41 |
| Bèta | 0 |
| 1 maand verandering | -23.75% |
| 3 maanden verandering | -16.86% |
| 1 Jaar Verandering | 19.18% |
| 3 jaar verandering | n/a |
| 5 jaar verandering | n/a |
| Verandering sinds IPO | 248.87% |
Recent nieuws en updates
Whiting Petroleum: Positive Cash Flow Projections For 2022 Increases To Near $700 Million
Whiting may be able to generate close to $700 million in positive cash flow in 2022 at $85 WTI oil. It is focusing on generating cash flow and appears to be aiming for minimal organic production growth (potentially declining slightly) in 2022. DAPL situation remains a risk, although Whiting should still be able to generate a high amount of positive cash flow at current strip even if there is a shutdown.Whiting Petroleum: Potential For Over $500 Million In Positive Cash Flow During 2022
Whiting should be able to generate over $500 million in positive cash flow in 2022 at $70 WTI oil. It indicated that it expects to end 2021 with zero net debt, giving it plenty of funds for dividends, share repurchases, and acquisitions in 2022. Whiting may be worth around $72 by the end of 2022 in a long-term $65 WTI oil (and $70 oil in 2022) scenario.Whiting Petroleum: Looks Fairly Valued For Long-Term $65 WTI Oil
Whiting appears capable of generating over $200 million in positive cash flow during the second half of 2021, giving it a slight net cash position by the end of 2021. Without hedges, it may have been able to generate over $400 million in positive cash flow during this period. Hedges will likely have somewhat less negative impact in 2022. DAPL EIS not expected until September 2022 now, stabilizing the pipeline situation until then. Whiting's valuation appears fair for $65 WTI long-term oil, with a $5 change in oil prices affecting its value by around $7 per share.Whiting Petroleum: A Look At Its Williston Basin Acquisition And Redtail Divestiture
Whiting divested its Redtail assets for $187 million. Redtail development results had been disappointing, resulting in an $835 million impairment charge in 2017. Whiting acquired Williston Basin assets for $271 million. These assets give it slightly over one more year's worth of inventory next to its existing Sanish position. Near-term cash flow impact appears marginally negative. Whiting can make up for its additional debt and slightly reduced near-term cash flow through the development of its newly acquired inventory over time.Whiting Petroleum: Remaining Upside Depends On Distribution Of Reserved Shares And Status Of DAPL
Whiting should be able to eliminate its net debt by the end of 2021. It could also generate around $500 million in positive cash flow at $65 WTI oil without hedges. A dividend appears likely in the future. Whiting's upside depends on whether the DAPL remains in service and whether it distributes 2.1 million shares it has reserved for general unsecured claimants.Recent updates
Rendement voor aandeelhouders
| WLL | US Oil and Gas | US Markt | |
|---|---|---|---|
| 7D | -4.2% | -4.9% | 1.3% |
| 1Y | 19.2% | 31.6% | 27.7% |
Rendement versus industrie: WLL presteerde slechter dan de US Oil and Gas -sector, die het afgelopen jaar een rendement van 31.6 % opleverde.
Rendement versus markt: WLL overtrof de US markt, die het afgelopen jaar een rendement opleverde van 27.7 %.
Prijsvolatiliteit
| WLL volatility | |
|---|---|
| WLL Average Weekly Movement | 8.7% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabiele aandelenkoers: De aandelenkoers van WLL is de afgelopen 3 maanden volatiel geweest in vergelijking met de US markt.
Volatiliteit in de loop van de tijd: De wekelijkse volatiliteit ( 9% ) van WLL is het afgelopen jaar stabiel geweest.
Over het bedrijf
| Opgericht | Werknemers | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| n/a | 356 | Lynn Peterson | www.chordenergy.com |
Oasis Petroleum Inc Samenvatting
| WLL fundamentele statistieken | |
|---|---|
| Marktkapitalisatie | US$2.67b |
| Inkomsten(TTM) | US$391.42m |
| Inkomsten(TTM) | US$1.75b |
Is WLL overgewaardeerd?
Zie Reële waarde en waarderingsanalyseInkomsten en omzet
| WLL resultatenrekening (TTM) | |
|---|---|
| Inkomsten | US$1.75b |
| Kosten van inkomsten | US$430.85m |
| Brutowinst | US$1.32b |
| Overige uitgaven | US$930.68m |
| Inkomsten | US$391.42m |
Laatst gerapporteerde inkomsten
Mar 31, 2022
Volgende inkomensdatum
n.v.t.
| Winst per aandeel (EPS) | 9.97 |
| Brutomarge | 75.42% |
| Nettowinstmarge | 22.33% |
| Schuld/Eigen Vermogen Verhouding | 3.1% |
Hoe presteerde WLL op de lange termijn?
Bekijk historische prestaties en vergelijkingDividenden
Bedrijfsanalyse en status van financiële gegevens
| Gegevens | Laatst bijgewerkt (UTC-tijd) |
|---|---|
| Bedrijfsanalyse | 2022/07/03 06:00 |
| Aandelenkoers aan het einde van de dag | 2022/06/30 00:00 |
| Inkomsten | 2022/03/31 |
| Jaarlijkse inkomsten | 2021/12/31 |
Gegevensbronnen
De gegevens die gebruikt zijn in onze bedrijfsanalyse zijn afkomstig van S&P Global Market Intelligence LLC. De volgende gegevens worden gebruikt in ons analysemodel om dit rapport te genereren. De gegevens zijn genormaliseerd, waardoor er een vertraging kan optreden voordat de bron beschikbaar is.
| Pakket | Gegevens | Tijdframe | Voorbeeld Amerikaanse bron * |
|---|---|---|---|
| Financiële gegevens bedrijf | 10 jaar |
| |
| Consensus schattingen analisten | +3 jaar |
|
|
| Marktprijzen | 30 jaar |
| |
| Eigendom | 10 jaar |
| |
| Beheer | 10 jaar |
| |
| Belangrijkste ontwikkelingen | 10 jaar |
|
* Voorbeeld voor effecten uit de VS, voor niet-Amerikaanse effecten worden gelijkwaardige formulieren en bronnen gebruikt.
Tenzij anders vermeld zijn alle financiële gegevens gebaseerd op een jaarperiode, maar worden ze elk kwartaal bijgewerkt. Dit staat bekend als Trailing Twelve Month (TTM) of Last Twelve Month (LTM) gegevens. Meer informatie.
Analysemodel en Snowflake
Details van het analysemodel dat is gebruikt om dit rapport te genereren zijn beschikbaar op onze Github-pagina. We hebben ook handleidingen over hoe je onze rapporten kunt gebruiken en tutorials op YouTube.
Leer meer over het team van wereldklasse dat het Simply Wall St-analysemodel heeft ontworpen en gebouwd.
Industrie en sector
Onze industrie- en sectormetrics worden elke 6 uur berekend door Simply Wall St, details van ons proces zijn beschikbaar op Github.
Bronnen van analisten
Whiting Petroleum Corporation wordt gevolgd door 37 analisten. 3 van deze analisten hebben de schattingen van de omzet of winst ingediend die zijn gebruikt als input voor ons rapport. Inzendingen van analisten worden de hele dag door bijgewerkt.
| Analist | Instelling |
|---|---|
| Joseph Allman | Baird |
| Jeffrey Robertson | Barclays |
| Rudolf Hokanson | Barrington Research Associates, Inc. |