Mitchell Services(MSV)株式概要
ミッチェル・サービシズ・リミテッドはその子会社とともに、オーストラリアの探鉱、鉱山、エネルギー業界に探鉱、鉱山現場、地質技術掘削サービスを提供している。 詳細
MSV Community Fair Values
See what 11 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Mitchell Services Limited 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$0.53 |
| 52週高値 | AU$0.61 |
| 52週安値 | AU$0.23 |
| ベータ | 0.51 |
| 1ヶ月の変化 | 1.94% |
| 3ヶ月変化 | 9.38% |
| 1年変化 | 87.50% |
| 3年間の変化 | 56.72% |
| 5年間の変化 | 23.53% |
| IPOからの変化 | -79.41% |
最新ニュース
MSV: Special Dividend And Stable Assumptions Will Support Balanced Future Returns
Analysts have reaffirmed their price target for Mitchell Services at A$0.50, reflecting updated assumptions around discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E while keeping their fair value view unchanged. What's in the News Mitchell Services has announced a special dividend of A$0.04000000 per share for the six month period ended December 31, 2025 (Key Developments).MSV: Special Dividend And Steady Assumptions Will Support Attractive Upside Potential
Analysts have made a small adjustment to their valuation work on Mitchell Services, with the updated price target now reflecting a slightly lower discount rate and future P/E assumptions, while keeping fair value and profit margin expectations broadly unchanged. What's in the News Mitchell Services announced a special dividend of A$0.04000000 per share for the six months ended December 31, 2025, with payment scheduled for March 17, 2026 (company announcement).MSV: Special Dividend And Steady Assumptions Will Shape Measured Outlook
Analysts have nudged their price target for Mitchell Services slightly higher to A$0.50, reflecting modest tweaks to their discount rate and future P/E assumptions while keeping fair value and growth expectations broadly unchanged. What's in the News Mitchell Services has announced a special dividend of A$0.04 per share for the six month period ended December 31, 2025, fully franked for eligible shareholders (Key Developments).MSV: Special Dividend And Higher Future P/E Will Shape Balanced Outlook
Analysts have left their price target for Mitchell Services unchanged at A$0.50, reflecting slightly softer assumptions for revenue growth and profit margins and a small adjustment to the discount rate and future P/E expectations. What's in the News Mitchell Services has announced a special dividend of A$0.04 per share for the six months ended December 31, 2025, fully franked.Recent updates
株主還元
| MSV | AU Metals and Mining | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | 12.9% | 3.4% | 1.0% |
| 1Y | 87.5% | 59.3% | 3.1% |
業界別リターン: MSV過去 1 年間で59.3 % の収益を上げたAustralian Metals and Mining業界を上回りました。
リターン対市場: MSV過去 1 年間で3.1 % の収益を上げたAustralian市場を上回りました。
価格変動
| MSV volatility | |
|---|---|
| MSV Average Weekly Movement | 8.4% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 12.2% |
| Market Average Movement | 10.3% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.4% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.2% |
安定した株価: MSV 、 Australian市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: MSVの 週次ボラティリティ ( 8% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 1969 | 567 | Andrew Elf | www.mitchellservices.com.au |
ミッチェル・サービシズ社は、その子会社とともに、オーストラリアの探鉱・鉱山・エネルギー業界に探鉱・鉱山用地・地質技術掘削サービスを提供している。同社は、グリーンフィールド探査、プロジェクト実現可能性、鉱山サイト探査、資源定義、開発、生産、脱炭素ソリューションなどの掘削サービスを提供している。また、ダイヤモンドコアリング、方向性掘削、マッドロータリー、鉱山サービス、鉱物性能掘削(MPD)、ジオテクニカル、ウォーターボア、リバースサーキュレーションサービスなどの地上掘削サービスも提供している。また、ダイヤモンドコアリング、方向性掘削、地下インシーム、鉱山サービス、ジオテクニカルなどの地下掘削サービスも提供している。同社は以前はドリルトルク・リミテッドとして知られ、2013年12月にミッチェル・サービス・リミテッドに社名を変更した。ミッチェル・サービシズ・リミテッドは1969年に設立され、オーストラリアのセブンティーン・マイル・ロックスに本社を置く。
Mitchell Services Limited 基礎のまとめ
| MSV 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$111.28m |
| 収益(TTM) | AU$8.94m |
| 売上高(TTM) | AU$199.80m |
MSV は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| MSV 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$199.80m |
| 売上原価 | AU$121.65m |
| 売上総利益 | AU$78.15m |
| その他の費用 | AU$69.21m |
| 収益 | AU$8.94m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
該当なし
| 一株当たり利益(EPS) | 0.042 |
| グロス・マージン | 39.11% |
| 純利益率 | 4.47% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 0% |
MSV の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/29 18:21 |
| 終値 | 2026/05/29 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
Mitchell Services Limited 1 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。2
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Tom Sartor | Morgans Financial Limited |
| Christopher Creech | Morgans Financial Limited |