This company has been acquired
Oasis Petroleum (WLL) Panoramica del titolo
Whiting Petroleum Corporation operates as an independent exploration and production company in the Williston Basin, the United States. Maggiori dettagli
| Punteggio fiocco di neve | |
|---|---|
| Valutazione | 5/6 |
| Crescita futura | 1/6 |
| Prestazioni passate | 3/6 |
| Salute finanziaria | 5/6 |
| Dividendi | 1/6 |
WLL Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Concorrenti di Oasis Petroleum Inc
Storia dei prezzi e prestazioni
| Prezzi storici delle azioni | |
|---|---|
| Prezzo attuale dell'azione | US$68.03 |
| Massimo di 52 settimane | US$101.74 |
| Minimo di 52 settimane | US$38.41 |
| Beta | 0 |
| Variazione di 1 mese | -23.75% |
| Variazione a 3 mesi | -16.86% |
| Variazione di 1 anno | 19.18% |
| Variazione a 3 anni | n/a |
| Variazione a 5 anni | n/a |
| Variazione dall'IPO | 248.87% |
Notizie e aggiornamenti recenti
Whiting Petroleum: Positive Cash Flow Projections For 2022 Increases To Near $700 Million
Whiting may be able to generate close to $700 million in positive cash flow in 2022 at $85 WTI oil. It is focusing on generating cash flow and appears to be aiming for minimal organic production growth (potentially declining slightly) in 2022. DAPL situation remains a risk, although Whiting should still be able to generate a high amount of positive cash flow at current strip even if there is a shutdown.Whiting Petroleum: Potential For Over $500 Million In Positive Cash Flow During 2022
Whiting should be able to generate over $500 million in positive cash flow in 2022 at $70 WTI oil. It indicated that it expects to end 2021 with zero net debt, giving it plenty of funds for dividends, share repurchases, and acquisitions in 2022. Whiting may be worth around $72 by the end of 2022 in a long-term $65 WTI oil (and $70 oil in 2022) scenario.Whiting Petroleum: Looks Fairly Valued For Long-Term $65 WTI Oil
Whiting appears capable of generating over $200 million in positive cash flow during the second half of 2021, giving it a slight net cash position by the end of 2021. Without hedges, it may have been able to generate over $400 million in positive cash flow during this period. Hedges will likely have somewhat less negative impact in 2022. DAPL EIS not expected until September 2022 now, stabilizing the pipeline situation until then. Whiting's valuation appears fair for $65 WTI long-term oil, with a $5 change in oil prices affecting its value by around $7 per share.Whiting Petroleum: A Look At Its Williston Basin Acquisition And Redtail Divestiture
Whiting divested its Redtail assets for $187 million. Redtail development results had been disappointing, resulting in an $835 million impairment charge in 2017. Whiting acquired Williston Basin assets for $271 million. These assets give it slightly over one more year's worth of inventory next to its existing Sanish position. Near-term cash flow impact appears marginally negative. Whiting can make up for its additional debt and slightly reduced near-term cash flow through the development of its newly acquired inventory over time.Whiting Petroleum: Remaining Upside Depends On Distribution Of Reserved Shares And Status Of DAPL
Whiting should be able to eliminate its net debt by the end of 2021. It could also generate around $500 million in positive cash flow at $65 WTI oil without hedges. A dividend appears likely in the future. Whiting's upside depends on whether the DAPL remains in service and whether it distributes 2.1 million shares it has reserved for general unsecured claimants.Recent updates
Rendimenti per gli azionisti
| WLL | US Oil and Gas | US Mercato | |
|---|---|---|---|
| 7D | -4.2% | -1.9% | 1.1% |
| 1Y | 19.2% | 37.4% | 28.7% |
Ritorno vs Industria: WLL ha avuto una performance inferiore rispetto al US Oil and Gas che ha registrato un rendimento 37.4 % nell'ultimo anno.
Rendimento vs Mercato: WLL ha superato il mercato US che ha restituito 28.7 % nell'ultimo anno.
Volatilità dei prezzi
| WLL volatility | |
|---|---|
| WLL Average Weekly Movement | 8.7% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Prezzo delle azioni stabile: Negli ultimi 3 mesi il prezzo delle azioni di WLL è stato volatile rispetto al mercato US.
Volatilità nel tempo: La volatilità settimanale ( 9% ) di WLL è rimasta stabile nell'ultimo anno.
Informazioni sull'azienda
| Fondato | I dipendenti | AMMINISTRATORE DELEGATO | Sito web |
|---|---|---|---|
| n/a | 356 | Lynn Peterson | www.chordenergy.com |
Oasis Petroleum Inc Riepilogo dei fondamenti
| WLL statistiche fondamentali | |
|---|---|
| Capitalizzazione di mercato | US$2.67b |
| Utili (TTM) | US$391.42m |
| Ricavi(TTM) | US$1.75b |
WLL è sopravvalutato?
Vedi Fair Value e analisi di valutazioneUtili e ricavi
| WLL Conto economico (TTM) | |
|---|---|
| Ricavi | US$1.75b |
| Costo del fatturato | US$430.85m |
| Profitto lordo | US$1.32b |
| Altre spese | US$930.68m |
| Utili | US$391.42m |
Ultimi utili riportati
Mar 31, 2022
Prossima data di guadagno
n/a
| Utile per azione (EPS) | 9.97 |
| Margine lordo | 75.42% |
| Margine di profitto netto | 22.33% |
| Rapporto debito/patrimonio netto | 3.1% |
Come si è comportato WLL nel lungo periodo?
Vedi performance storica e confrontoDividendi
Analisi aziendale e situazione dei dati finanziari
| Dati | Ultimo aggiornamento (ora UTC) |
|---|---|
| Analisi dell'azienda | 2022/07/03 22:02 |
| Prezzo dell'azione a fine giornata | 2022/06/30 00:00 |
| Utili | 2022/03/31 |
| Utili annuali | 2021/12/31 |
Fonti dei dati
I dati utilizzati nella nostra analisi aziendale provengono da S&P Global Market Intelligence LLC. I seguenti dati sono utilizzati nel nostro modello di analisi per generare questo report. I dati sono normalizzati, il che può comportare un ritardo nella disponibilità della fonte.
| Pacchetto | Dati | Tempistica | Esempio Fonte USA * |
|---|---|---|---|
| Dati finanziari della società | 10 anni |
| |
| Stime di consenso degli analisti | +3 anni |
|
|
| Prezzi di mercato | 30 anni |
| |
| Proprietà | 10 anni |
| |
| Gestione | 10 anni |
| |
| Sviluppi principali | 10 anni |
|
* Esempio per i titoli statunitensi, per i titoli non statunitensi si utilizzano forme e fonti normative equivalenti.
Se non specificato, tutti i dati finanziari si basano su un periodo annuale ma vengono aggiornati trimestralmente. Si tratta dei cosiddetti dati TTM (Trailing Twelve Month) o LTM (Last Twelve Month). Per saperne di più.
Modello di analisi e Snowflake
I dettagli del modello di analisi utilizzato per generare questo report sono disponibili sulla nostra pagina Github; abbiamo anche guide su come utilizzare i nostri report e tutorial su Youtube.
Scoprite il team di livello mondiale che ha progettato e realizzato il modello di analisi Simply Wall St.
Metriche di settore e industriali
Le nostre metriche di settore e di sezione sono calcolate ogni 6 ore da Simply Wall St; i dettagli del nostro processo sono disponibili su Github.
Fonti analitiche
Whiting Petroleum Corporation è coperta da 37 analisti. 3 di questi analisti ha fornito le stime di fatturato o di utile utilizzate come input per il nostro report. Le stime degli analisti vengono aggiornate nel corso della giornata.
| Analista | Istituzione |
|---|---|
| Joseph Allman | Baird |
| Jeffrey Robertson | Barclays |
| Rudolf Hokanson | Barrington Research Associates, Inc. |