SThree (STEM) Stock Overview
Provides workforce consultancy services in Austria, Germany, Switzerland, the United States, Netherlands, Spain, the United Kingdom, Belgium, France, Japan, the United Arab Emirates, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 4/6 |
STEM Community Fair Values
See what 25 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
SThree plc Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£1.63 |
| 52 Week High | UK£2.55 |
| 52 Week Low | UK£1.32 |
| Beta | 0.65 |
| 1 Month Change | 3.43% |
| 3 Month Change | -1.33% |
| 1 Year Change | -30.58% |
| 3 Year Change | -56.59% |
| 5 Year Change | -61.65% |
| Change since IPO | -20.39% |
Recent News & Updates
STEM: CFO Transition And Stable Margins Will Support Future Upside
Analysts have trimmed their price target on SThree from £2.49 to £2.41 as updated assumptions for discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E feed through to a slightly lower fair value estimate. What's in the News SThree plc announced that Chief Financial Officer Andrew Beach plans to step down from the CFO role and from the Board at the conclusion of the Annual General Meeting on 29 April 2026, after nearly five years with the company (Key Developments).STEM: Share Buyback And Margin Outlook Will Support Future Upside Potential
Analysts have nudged their price target on SThree higher to £3.00, reflecting updated assumptions around discount rates, modestly stronger revenue growth and slightly improved profit margins, while keeping the fair value estimate unchanged at £3.00. What's in the News SThree plans a leadership change, as CFO Andrew Beach is set to step down from the Board at the conclusion of the Annual General Meeting on 29 April 2026, and remain in the business until the half year results announcement on 21 July 2026 to support the transition (Key Developments).STEM: Share Buyback And Margin Outlook Will Support Future Upside Potential
Analysts have trimmed their price target on SThree to £3.00, citing updated assumptions around a slightly higher discount rate, more conservative revenue growth, and modestly better profit margin and future P/E expectations. What's in the News SThree plans a share repurchase program of up to £20 million, with shares to be cancelled and the aim of returning surplus capital to shareholders while keeping flexibility to invest in the Group's strategy (Key Developments).Recent updates
Shareholder Returns
| STEM | GB Professional Services | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.3% | -3.2% | 1.8% |
| 1Y | -30.6% | -33.8% | 19.0% |
Return vs Industry: STEM exceeded the UK Professional Services industry which returned -33.7% over the past year.
Return vs Market: STEM underperformed the UK Market which returned 19.5% over the past year.
Price Volatility
| STEM volatility | |
|---|---|
| STEM Average Weekly Movement | 5.3% |
| Professional Services Industry Average Movement | 6.0% |
| Market Average Movement | 5.8% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.1% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: STEM has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: STEM's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1986 | 2,350 | Timo Lehne | www.sthree.com |
SThree plc, together with its subsidiaries, provides workforce consultancy services in Austria, Germany, Switzerland, the United States, Netherlands, Spain, the United Kingdom, Belgium, France, Japan, the United Arab Emirates, and internationally. The company advises businesses, builds expert teams, and delivers project solutions to science, technology, engineering, and mathematics industries under the Computer Futures, Progressive, Real, Huxley, Global Enterprise Partners, JP Gray, and Madison Black brand names. It also provides recruitment, human resources, support, and management services.
SThree plc Fundamentals Summary
| STEM fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£201.70m |
| Earnings (TTM) | UK£17.67m |
| Revenue (TTM) | UK£1.30b |
Is STEM overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| STEM income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | UK£1.30b |
| Cost of Revenue | UK£979.51m |
| Gross Profit | UK£322.70m |
| Other Expenses | UK£305.02m |
| Earnings | UK£17.67m |
Last Reported Earnings
Nov 30, 2025
Next Earnings Date
Jul 21, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.14 |
| Gross Margin | 24.78% |
| Net Profit Margin | 1.36% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did STEM perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does STEM pay a reliable dividends?
See STEM dividend history and benchmarks| SThree dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 14 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 12 2026 |
| Days until Ex dividend | 14 days |
| Days until Dividend pay date | 15 days |
Does STEM pay a reliable dividends?
See STEM dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 21:36 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2025/11/30 |
| Annual Earnings | 2025/11/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
SThree plc is covered by 13 analysts. 3 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| James Bayliss | Berenberg |
| James Gilbert | Canaccord Genuity |
| Steven Woolf | Deutsche Bank |