Charter Hall Group (CHC) Stock Overview
Charter Hall Group is Australia’s leading fully integrated diversified property investment and funds management group. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 4/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for CHC from our risk checks.
CHC Community Fair Values
Create NarrativeSee what 45 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Charter Hall Group Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | AU$20.38 |
| 52 Week High | AU$25.95 |
| 52 Week Low | AU$17.98 |
| Beta | 1.39 |
| 1 Month Change | 1.14% |
| 3 Month Change | -7.66% |
| 1 Year Change | 12.16% |
| 3 Year Change | 75.99% |
| 5 Year Change | 38.92% |
| Change since IPO | 283.08% |
Recent News & Updates
CHC: Future Earnings Will Likely Stabilise With Modest Margin And P/E Adjustments
Analysts have nudged their price target for Charter Hall Group up to A$19.50 from A$19.00, reflecting updated assumptions around discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E levels. Valuation Changes Fair Value: A$ fair value estimate has been lifted slightly from A$19.00 to A$19.50.CHC: FY26 Earnings Guidance Will Support A More Positive Outlook
Analysts have revised their price target for Charter Hall Group from A$25.25 to A$23.47, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins and future P/E multiples. What's in the News Charter Hall Group issued earnings guidance for fiscal year 2026 at 100.0 cents per security for post tax operating earnings per security, based on assumptions that include no performance fees in FY26 (company guidance).CHC: FY26 Earnings And Distribution Guidance Will Underpin Stronger Forward Returns
Analysts have nudged their price target for Charter Hall Group slightly higher to around A$31.89 from A$31.76, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins and forward P/E that fine-tune their outlook rather than reshape it. What's in the News Charter Hall Group issued earnings guidance for fiscal 2026 at 100.0 cents per security for post tax operating earnings per security, with the company stating this represents 22.9% growth over FY25 (Key Developments).CHC: FY26 Earnings And Distribution Guidance Will Support Stronger Returns
Analysts have nudged their price target on Charter Hall Group slightly lower to A$31.76 from A$32.03, citing updated assumptions around revenue growth, profit margins and future P/E levels. What's in the News Charter Hall Group issued earnings guidance for fiscal year 2026, setting post tax operating earnings at 100.0 cents per security.Recent updates
Shareholder Returns
| CHC | AU REITs | AU Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.4% | 3.0% | 1.0% |
| 1Y | 12.2% | -10.0% | 3.1% |
Return vs Industry: CHC exceeded the Australian REITs industry which returned -10% over the past year.
Return vs Market: CHC exceeded the Australian Market which returned 3.1% over the past year.
Price Volatility
| CHC volatility | |
|---|---|
| CHC Average Weekly Movement | 4.6% |
| REITs Industry Average Movement | 3.7% |
| Market Average Movement | 10.3% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.4% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.2% |
Stable Share Price: CHC has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Australian market.
Volatility Over Time: CHC's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1991 | n/a | David Harrison | www.charterhall.com.au |
Charter Hall Group is Australia’s leading fully integrated diversified property investment and funds management group. We use our expertise to access, deploy, manage and invest equity to create value and generate superior returns for our investor customers. We’ve curated a diverse portfolio of high-quality properties across our core sectors – Office, Industrial & Logistics, Retail and Social Infrastructure.
Charter Hall Group Fundamentals Summary
| CHC fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | AU$9.64b |
| Earnings (TTM) | AU$279.70m |
| Revenue (TTM) | AU$860.70m |
Is CHC overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| CHC income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | AU$860.70m |
| Cost of Revenue | AU$200.60m |
| Gross Profit | AU$660.10m |
| Other Expenses | AU$380.40m |
| Earnings | AU$279.70m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Aug 20, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.59 |
| Gross Margin | 76.69% |
| Net Profit Margin | 32.50% |
| Debt/Equity Ratio | 17.7% |
How did CHC perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/30 02:46 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/06/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Charter Hall Group is covered by 21 analysts. 10 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Benjamin Brayshaw | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Nicholas McGarrigle | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Donald Chua | BofA Global Research |