Allena Pharmaceuticals (ALNA.Q) Hisse Özeti
Allena Pharmaceuticals, Inc., a biopharmaceutical company, discovers, develops, and commercializes oral enzyme therapeutics to treat patients with rare and severe metabolic, and kidney disorders in the United States. Daha fazla detay
| Kar Tanesi Skoru | |
|---|---|
| Değerleme | 2/6 |
| Gelecekteki Büyüme | 0/6 |
| Geçmiş Performans | 0/6 |
| Finansal Sağlık | 3/6 |
| Temettüler | 0/6 |
ALNA.Q Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Allena Pharmaceuticals, Inc. Rakipler
Fiyat Geçmişi ve Performans
| Tarihsel hisse senedi fiyatları | |
|---|---|
| Güncel Hisse Fiyatı | US$0.0009 |
| 52 Haftanın En Yüksek Seviyesi | US$0.44 |
| 52 Haftanın En Düşük Seviyesi | US$0.000001 |
| Beta | 1.51 |
| 1 Aylık Değişim | 800.00% |
| 3 Aylık Değişim | 12.50% |
| 1 Yıllık Değişim | -99.24% |
| 3 Yıllık Değişim | -99.97% |
| 5 Yıllık Değişim | -99.99% |
| Halka arzdan bu yana değişim | -99.99% |
Son Haberler & Güncellemeler
First two cohorts enrolled in Allena's phase 2a trial of gout & kidney disease treatment
Allena Pharmaceuticals (NASDAQ:ALNA) on Tuesday said it had completed enrollment in the first two cohorts of its phase 2a study of its enzyme ALLN-346 in gout patients with stage 2 and stage 3 chronic kidney disease (CKD). ALNA is planning to enroll up to four cohorts in the mid-stage trial, called Study 202, with each cohort consisting of up to 12 patients. Cohort A of the trial has enrolled seven patients with stage 2, or mild CKD, and cohort B has enrolled 12 patients with stage 3, or moderate CKD. ALNA said safety and efficacy data from the first two cohorts of the study are expected to be available later this quarter. ALNA stock +1.5% to $0.15 in morning trading.Allena Pharma reschedules special meeting to approve reverse stock split, shares fall
Allena Pharmaceuticals (NASDAQ:ALNA) on Tuesday said it had rescheduled its special meeting to consider and approve a reverse stock split of its common shares. ALNA stock has lost 16.5% to $0.18 in morning trading. The special meeting had been scheduled for today. ALNA did not give any reasons for the rescheduling decision. According to Seeking Alpha data, ALNA had 114.53M shares outstanding.Allena Pharmaceuticals: A Double [Or More] Or Kaput In The Next 90 Days
Allena Pharmaceuticals is trading below 10% of analyst price targets. Analysts have not adjusted these price targets down, despite their presence at the January 4 webinar or conference call. Allena Pharmaceuticals must identify a partner, secure a buyout, or arrange for financing in the next 90 days or they will not survive. They, also, face NASDAQ de-listing in February 2022, if they cannot get the price-per-share of their stock above $1 and sustain this price-per-share. I like these “beaten up” stocks for a “nibble” – there really is no bad news left and I cannot believe that they will not get a deal done in the first quarter of 2022. I recommend a very small purchase of Allena Pharmaceuticals stock at or below $0.60 per share in anticipation of a buyout, partnering or financing in the next 90 days.Recent updates
Hissedar Getirileri
| ALNA.Q | US Biotechs | US Pazar | |
|---|---|---|---|
| 7D | 350.0% | 1.0% | 1.3% |
| 1Y | -99.2% | 34.2% | 27.7% |
Getiri vs. Endüstri: ALNA.Q geçen yıl % 34.2 oranında getiri sağlayan US Biotechs sektörünün gerisinde kaldı.
Getiri vs Piyasa: ALNA.Q geçen yıl % 27.7 oranında getiri sağlayan US Piyasasının altında performans gösterdi.
Fiyat Oynaklığı
| ALNA.Q volatility | |
|---|---|
| ALNA.Q Average Weekly Movement | 349.4% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
İstikrarlı Hisse Senedi Fiyatı: ALNA.Q hisse senedi fiyatı, son 3 ayda US piyasasına kıyasla dalgalı seyretti.
Zaman İçindeki Volatilite: ALNA.Q 'nin haftalık oynaklığı geçtiğimiz yıl boyunca 187% dan 349% a yükseldi.
Şirket Hakkında
| Kuruldu | Çalışanlar | CEO | Web sitesi |
|---|---|---|---|
| 2011 | 12 | n/a | www.allenapharma.com |
Allena Pharmaceuticals, Inc. Temel Bilgiler Özeti
| ALNA.Q temel i̇stati̇sti̇kler | |
|---|---|
| Piyasa değeri | US$109.87k |
| Kazançlar(TTM) | -US$43.30m |
| Gelir(TTM) | n/a |
ALNA.Q aşırı değerli mi?
Gerçeğe Uygun Değer ve değerleme analizine bakınızKazanç ve Gelir
| ALNA.Q gelir tablosu (TTM) | |
|---|---|
| Gelir | US$0 |
| Gelir Maliyeti | US$0 |
| Brüt Kâr | US$0 |
| Diğer Giderler | US$43.30m |
| Kazançlar | -US$43.30m |
Son Raporlanan Kazançlar
Jun 30, 2022
Sonraki Kazanç Tarihi
n/a
| Hisse başına kazanç (EPS) | -0.35 |
| Brüt Marj | 0.00% |
| Net Kâr Marjı | 0.00% |
| Borç/Özkaynak Oranı | 131.1% |
ALNA.Q uzun vadede nasıl bir performans gösterdi?
Geçmiş performansı ve karşılaştırmayı görünŞirket Analizi ve Finansal Veri Durumu
| Veri | Son Güncelleme (UTC saati) |
|---|---|
| Şirket Analizi | 2023/05/30 18:50 |
| Gün Sonu Hisse Fiyatı | 2023/05/30 00:00 |
| Kazançlar | 2022/06/30 |
| Yıllık Kazançlar | 2021/12/31 |
Veri Kaynakları
Şirket analizimizde kullanılan veriler S&P Global Market Intelligence LLC'den alınmıştır. Bu raporu oluşturmak için analiz modelimizde aşağıdaki veriler kullanılmıştır. Veriler normalize edilmiştir, bu da kaynağın mevcut olmasından kaynaklanan bir gecikmeye neden olabilir.
| Paket | Veri | Zaman Çerçevesi | Örnek ABD Kaynağı * |
|---|---|---|---|
| Şirket Finansalları | 10 yıl |
| |
| Analist Konsensüs Tahminleri | +3 yıl |
|
|
| Piyasa Fiyatları | 30 yıl |
| |
| Sahiplik | 10 yıl |
| |
| Yönetim | 10 yıl |
| |
| Önemli Gelişmeler | 10 yıl |
|
* ABD menkul kıymetleri için örnek, ABD dışı için eşdeğer düzenleyici formlar ve kaynaklar kullanılmıştır.
Belirtilmediği sürece tüm finansal veriler yıllık bir döneme dayanmaktadır ancak üç ayda bir güncellenmektedir. Bu, İzleyen On İki Ay (TTM) veya Son On İki Ay (LTM) Verileri olarak bilinir. Daha fazla bilgi edinin.
Analiz Modeli ve Kar Tanesi
Bu raporu oluşturmak için kullanılan analiz modelinin ayrıntılarına GitHub sayfamızdan ulaşabilirsiniz, ayrıca raporlarımızı nasıl kullanacağınızı anlatan kılavuzlarımız ve Youtube'da eğitim videolarımız da bulunmaktadır.
Simply Wall St analiz modelini tasarlayan ve oluşturan dünya standartlarındaki ekip hakkında bilgi edinin.
Endüstri ve Sektör Metrikleri
Sektör ve bölüm metriklerimiz Simply Wall St tarafından her 6 saatte bir hesaplanmaktadır, sürecimizin ayrıntıları Github'da mevcuttur.
Analist Kaynakları
Allena Pharmaceuticals, Inc. 10 Bu analistlerden , raporumuzun girdisi olarak kullanılan gelir veya kazanç tahminlerini sunmuştur. Analistlerin gönderimleri gün boyunca güncellenmektedir.
| Analist | Kurum |
|---|---|
| Madhu Kumar | Baird |
| Madhu Kumar | B. Riley Securities, Inc. |
| Mayank Mamtani | B. Riley Securities, Inc. |