This company has been acquired
Oasis Petroleum (WLL) Hisse Özeti
Whiting Petroleum Corporation operates as an independent exploration and production company in the Williston Basin, the United States. Daha fazla detay
| Kar Tanesi Skoru | |
|---|---|
| Değerleme | 5/6 |
| Gelecekteki Büyüme | 1/6 |
| Geçmiş Performans | 3/6 |
| Finansal Sağlık | 5/6 |
| Temettüler | 1/6 |
WLL Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Oasis Petroleum Inc Rakipler
Fiyat Geçmişi ve Performans
| Tarihsel hisse senedi fiyatları | |
|---|---|
| Güncel Hisse Fiyatı | US$68.03 |
| 52 Haftanın En Yüksek Seviyesi | US$101.74 |
| 52 Haftanın En Düşük Seviyesi | US$38.41 |
| Beta | 0 |
| 1 Aylık Değişim | -23.75% |
| 3 Aylık Değişim | -16.86% |
| 1 Yıllık Değişim | 19.18% |
| 3 Yıllık Değişim | n/a |
| 5 Yıllık Değişim | n/a |
| Halka arzdan bu yana değişim | 248.87% |
Son Haberler & Güncellemeler
Whiting Petroleum: Positive Cash Flow Projections For 2022 Increases To Near $700 Million
Whiting may be able to generate close to $700 million in positive cash flow in 2022 at $85 WTI oil. It is focusing on generating cash flow and appears to be aiming for minimal organic production growth (potentially declining slightly) in 2022. DAPL situation remains a risk, although Whiting should still be able to generate a high amount of positive cash flow at current strip even if there is a shutdown.Whiting Petroleum: Potential For Over $500 Million In Positive Cash Flow During 2022
Whiting should be able to generate over $500 million in positive cash flow in 2022 at $70 WTI oil. It indicated that it expects to end 2021 with zero net debt, giving it plenty of funds for dividends, share repurchases, and acquisitions in 2022. Whiting may be worth around $72 by the end of 2022 in a long-term $65 WTI oil (and $70 oil in 2022) scenario.Whiting Petroleum: Looks Fairly Valued For Long-Term $65 WTI Oil
Whiting appears capable of generating over $200 million in positive cash flow during the second half of 2021, giving it a slight net cash position by the end of 2021. Without hedges, it may have been able to generate over $400 million in positive cash flow during this period. Hedges will likely have somewhat less negative impact in 2022. DAPL EIS not expected until September 2022 now, stabilizing the pipeline situation until then. Whiting's valuation appears fair for $65 WTI long-term oil, with a $5 change in oil prices affecting its value by around $7 per share.Whiting Petroleum: A Look At Its Williston Basin Acquisition And Redtail Divestiture
Whiting divested its Redtail assets for $187 million. Redtail development results had been disappointing, resulting in an $835 million impairment charge in 2017. Whiting acquired Williston Basin assets for $271 million. These assets give it slightly over one more year's worth of inventory next to its existing Sanish position. Near-term cash flow impact appears marginally negative. Whiting can make up for its additional debt and slightly reduced near-term cash flow through the development of its newly acquired inventory over time.Whiting Petroleum: Remaining Upside Depends On Distribution Of Reserved Shares And Status Of DAPL
Whiting should be able to eliminate its net debt by the end of 2021. It could also generate around $500 million in positive cash flow at $65 WTI oil without hedges. A dividend appears likely in the future. Whiting's upside depends on whether the DAPL remains in service and whether it distributes 2.1 million shares it has reserved for general unsecured claimants.Recent updates
Hissedar Getirileri
| WLL | US Oil and Gas | US Pazar | |
|---|---|---|---|
| 7D | -4.2% | -1.9% | 1.1% |
| 1Y | 19.2% | 37.4% | 28.7% |
Getiri vs. Endüstri: WLL geçen yıl % 37.4 oranında getiri sağlayan US Oil and Gas sektörünün gerisinde kaldı.
Getiri vs Piyasa: WLL geçen yıl % 28.7 oranında getiri sağlayan US Piyasasını aştı.
Fiyat Oynaklığı
| WLL volatility | |
|---|---|
| WLL Average Weekly Movement | 8.7% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
İstikrarlı Hisse Senedi Fiyatı: WLL hisse senedi fiyatı, son 3 ayda US piyasasına kıyasla dalgalı seyretti.
Zaman İçindeki Volatilite: WLL 'nin haftalık oynaklığı ( 9% ) son bir yıldır istikrarlı seyretti.
Şirket Hakkında
| Kuruldu | Çalışanlar | CEO | Web sitesi |
|---|---|---|---|
| n/a | 356 | Lynn Peterson | www.chordenergy.com |
Oasis Petroleum Inc Temel Bilgiler Özeti
| WLL temel i̇stati̇sti̇kler | |
|---|---|
| Piyasa değeri | US$2.67b |
| Kazançlar(TTM) | US$391.42m |
| Gelir(TTM) | US$1.75b |
WLL aşırı değerli mi?
Gerçeğe Uygun Değer ve değerleme analizine bakınızKazanç ve Gelir
| WLL gelir tablosu (TTM) | |
|---|---|
| Gelir | US$1.75b |
| Gelir Maliyeti | US$430.85m |
| Brüt Kâr | US$1.32b |
| Diğer Giderler | US$930.68m |
| Kazançlar | US$391.42m |
Son Raporlanan Kazançlar
Mar 31, 2022
Sonraki Kazanç Tarihi
n/a
| Hisse başına kazanç (EPS) | 9.97 |
| Brüt Marj | 75.42% |
| Net Kâr Marjı | 22.33% |
| Borç/Özkaynak Oranı | 3.1% |
WLL uzun vadede nasıl bir performans gösterdi?
Geçmiş performansı ve karşılaştırmayı görünTemettüler
Şirket Analizi ve Finansal Veri Durumu
| Veri | Son Güncelleme (UTC saati) |
|---|---|
| Şirket Analizi | 2022/07/03 01:13 |
| Gün Sonu Hisse Fiyatı | 2022/06/30 00:00 |
| Kazançlar | 2022/03/31 |
| Yıllık Kazançlar | 2021/12/31 |
Veri Kaynakları
Şirket analizimizde kullanılan veriler S&P Global Market Intelligence LLC'den alınmıştır. Bu raporu oluşturmak için analiz modelimizde aşağıdaki veriler kullanılmıştır. Veriler normalize edilmiştir, bu da kaynağın mevcut olmasından kaynaklanan bir gecikmeye neden olabilir.
| Paket | Veri | Zaman Çerçevesi | Örnek ABD Kaynağı * |
|---|---|---|---|
| Şirket Finansalları | 10 yıl |
| |
| Analist Konsensüs Tahminleri | +3 yıl |
|
|
| Piyasa Fiyatları | 30 yıl |
| |
| Sahiplik | 10 yıl |
| |
| Yönetim | 10 yıl |
| |
| Önemli Gelişmeler | 10 yıl |
|
* ABD menkul kıymetleri için örnek, ABD dışı için eşdeğer düzenleyici formlar ve kaynaklar kullanılmıştır.
Belirtilmediği sürece tüm finansal veriler yıllık bir döneme dayanmaktadır ancak üç ayda bir güncellenmektedir. Bu, İzleyen On İki Ay (TTM) veya Son On İki Ay (LTM) Verileri olarak bilinir. Daha fazla bilgi edinin.
Analiz Modeli ve Kar Tanesi
Bu raporu oluşturmak için kullanılan analiz modelinin ayrıntılarına GitHub sayfamızdan ulaşabilirsiniz, ayrıca raporlarımızı nasıl kullanacağınızı anlatan kılavuzlarımız ve Youtube'da eğitim videolarımız da bulunmaktadır.
Simply Wall St analiz modelini tasarlayan ve oluşturan dünya standartlarındaki ekip hakkında bilgi edinin.
Endüstri ve Sektör Metrikleri
Sektör ve bölüm metriklerimiz Simply Wall St tarafından her 6 saatte bir hesaplanmaktadır, sürecimizin ayrıntıları Github'da mevcuttur.
Analist Kaynakları
Whiting Petroleum Corporation 37 Bu analistlerden 3, raporumuzun girdisi olarak kullanılan gelir veya kazanç tahminlerini sunmuştur. Analistlerin gönderimleri gün boyunca güncellenmektedir.
| Analist | Kurum |
|---|---|
| Joseph Allman | Baird |
| Jeffrey Robertson | Barclays |
| Rudolf Hokanson | Barrington Research Associates, Inc. |