Costamare Bulkers Holdings (CMDB) Aktievy
Costamare Bulkers Holdings Limited ägnar sig åt ägande och drift av torrbulkfartyg över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
CMDB Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Costamare Bulkers Holdings Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$17.83 |
| 52 veckors högsta | US$19.93 |
| 52 veckors lägsta | US$8.46 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 7.41% |
| 3 månaders förändring | -2.78% |
| 1 års förändring | 89.88% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 32.07% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| CMDB | US Shipping | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.8% | -1.6% | 1.1% |
| 1Y | 89.9% | 46.1% | 28.7% |
Avkastning vs industri: CMDB översteg US Shipping branschen som gav 46.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: CMDB översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| CMDB volatility | |
|---|---|
| CMDB Average Weekly Movement | 6.0% |
| Shipping Industry Average Movement | 6.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: CMDB har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: CMDB s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2023 | 904 | Gregory Zikos | www.costamarebulkers.com |
Costamare Bulkers Holdings Limited ägnar sig åt ägande och drift av torrbulkfartyg över hela världen. Per den 16 mars 2026 äger bolaget 31 torrbulkfartyg. Bolaget bildades 2023 och har sitt säte i Monaco.
Costamare Bulkers Holdings Limited Sammanfattning av grunderna
| CMDB grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$431.14m |
| Vinst(TTM) | -US$27.43m |
| Intäkter(TTM) | US$708.73m |
Är CMDB övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| CMDB resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$708.73m |
| Kostnad för intäkter | US$645.43m |
| Bruttovinst | US$63.30m |
| Övriga kostnader | US$90.73m |
| Intäkter | -US$27.43m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -1.13 |
| Bruttomarginal | 8.93% |
| Nettovinstmarginal | -3.87% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 20.9% |
Hur har CMDB utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 09:26 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Costamare Bulkers Holdings Limited bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.