Euroseas (ESEA) Aktievy
Euroseas Ltd. tillhandahåller oceangående transporttjänster i Grekland och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 6/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
ESEA Community Fair Values
See what 44 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
Euroseas Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$65.21 |
| 52 veckors högsta | US$78.76 |
| 52 veckors lägsta | US$37.52 |
| Beta | 0.68 |
| 1 månads förändring | -8.88% |
| 3 månaders förändring | -5.14% |
| 1 års förändring | 70.71% |
| 3 års förändring | 212.61% |
| 5 års förändring | 289.78% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -95.69% |
Senaste nyheter och uppdateringar
ESEA: Longer Voyage Times And Newbuild Program Will Support Future Earnings
Analysts have raised their Euroseas price target from $75 to $90, citing expectations that longer containership voyage times related to recent Middle East events could tighten near-term vessel availability for contracts. Analyst Commentary Some analysts are pointing to recent adjustments in Euroseas coverage as a signal of growing confidence in how the company is positioned for current market conditions in containerships.ESEA: Longer Disrupted Voyage Times Will Support Future Charter Cash Flows
Narrative Update on Euroseas The analyst price target for Euroseas has been revised upward by $13.33 to $88.33, with analysts pointing to updated assumptions around fair value, profit margins, and containership availability following recent Middle East related voyage disruptions. Analyst Commentary Recent research on Euroseas has focused on how Middle East related voyage disruptions could affect containership availability and contract dynamics, and what that might mean for fair value estimates.ESEA: Longer Voyage Times And Charters Will Support Future Cash Flows
Analysts lifted their price target on Euroseas from $74.67 to $85.00, citing updated assumptions that include a revised $90 Street target and expectations that longer containership voyage times could tighten near term vessel availability. Analyst Commentary Street research on Euroseas has focused on how changing trade routes and longer voyage times could affect earnings power and, in turn, valuation.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ESEA | US Shipping | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -13.0% | -3.1% | 1.3% |
| 1Y | 70.7% | 44.6% | 27.7% |
Avkastning vs industri: ESEA översteg US Shipping branschen som gav 44.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ESEA översteg US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ESEA volatility | |
|---|---|
| ESEA Average Weekly Movement | 8.0% |
| Shipping Industry Average Movement | 6.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: ESEA har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: ESEA s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | n/a | Aristides Pittas | www.euroseas.gr |
Euroseas Ltd. tillhandahåller oceangående transporttjänster i Grekland och internationellt. Bolaget äger och driver containerfartyg som transporterar torra och kylda containerlaster, inklusive tillverkade produkter och färskvaror. Per den 15 april 2026 hade bolaget en flotta på 21 containerfartyg, inklusive 15 Feeder-containerfartyg och 6 Intermediate-containerfartyg med en last på 61.144 TEU.
Euroseas Ltd. Sammanfattning av grunderna
| ESEA grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$465.69m |
| Vinst(TTM) | US$132.57m |
| Intäkter(TTM) | US$227.36m |
Är ESEA övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ESEA resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$227.36m |
| Kostnad för intäkter | US$51.65m |
| Bruttovinst | US$175.71m |
| Övriga kostnader | US$43.14m |
| Intäkter | US$132.57m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 18.79 |
| Bruttomarginal | 77.28% |
| Nettovinstmarginal | 58.31% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 43.1% |
Hur har ESEA utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger ESEA en tillförlitlig utdelning?
Se ESEA utdelningshistorik och jämförelsetal| Euroseas datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 09 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 16 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 11 days |
| Dagar till utdelningsdag | 18 days |
Ger ESEA en tillförlitlig utdelning?
Se ESEA utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 22:15 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Euroseas Ltd. bevakas av 7 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Charles Fratt | Alliance Global Partners |
| Justin Yagerman | Deutsche Bank |
| Tate Sullivan | Maxim Group |