FTAI Infrastructure (FIP) Aktievy
FTAI Infrastructure Inc. förvärvar, utvecklar och driver tillgångar och verksamheter som utgör infrastruktur för kunder inom transport-, energi- och industriproduktbranscherna i Nordamerika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 1/6 |
Belöningar
Riskanalys
FIP Community Fair Values
See what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
FTAI Infrastructure Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$4.51 |
| 52 veckors högsta | US$7.94 |
| 52 veckors lägsta | US$3.90 |
| Beta | 2.07 |
| 1 månads förändring | -16.64% |
| 3 månaders förändring | -28.53% |
| 1 års förändring | -17.40% |
| 3 års förändring | 40.06% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 50.33% |
Senaste nyheter och uppdateringar
FTAI Infrastructure: Lot Of Noise But Steps To Monetization
Summary FTAI Infrastructure is progressing toward asset monetization, highlighted by the announced $1.52 billion Long Ridge sale and ongoing debt reduction. Segment updates show Transtar realizing $10 million annualized cost synergies and targeting $23 million, with revenue synergies expected from propane loadings via Repauno. Jefferson is negotiating contracts to increase throughput to 500,000 barrels/day, potentially raising EBITDA from $60 million to $100–110 million. Management targets Repauno and possibly Jefferson monetization in 2025, with risk/reward remaining compelling as leverage declines and business complexity reduces. Read the full article on Seeking AlphaFIP: Auditor Change And Filing Delay Will Unlock Future Upside Potential
Analysts have nudged their price targets on FTAI Infrastructure slightly higher, citing modest adjustments in discount rates, revenue growth, profit margins, and forward P/E assumptions. Together, these revisions support a small uplift in estimated fair value per share in dollar terms.FIP: Filing Delay Will Create Upside As Market Reassesses Earnings Quality
Analysts have slightly adjusted their price targets on FTAI Infrastructure, reflecting updated assumptions for discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E. These revisions keep the estimated fair value steady at about $10.00 per share.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| FIP | US Transportation | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 4.9% | -1.6% | 1.1% |
| 1Y | -17.4% | 12.4% | 28.7% |
Avkastning vs industri: FIP presterade sämre än US Transportation branschen som gav 12.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: FIP presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| FIP volatility | |
|---|---|
| FIP Average Weekly Movement | 10.2% |
| Transportation Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: FIP har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: FIP s veckovolatilitet ( 10% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1,110 | Ken Nicholson | www.fipinc.com |
FTAI Infrastructure Inc. förvärvar, utvecklar och driver tillgångar och verksamheter som utgör infrastruktur för kunder inom transport-, energi- och industriproduktbranscherna i Nordamerika. Verksamheten bedrivs genom fyra segment: Järnväg, Hamnar och terminaler, Kraft och gas samt Hållbarhet och energiomställning. Bolaget driver en multimodal terminal för råolja och raffinerade produkter samt andra relaterade tillgångar; och Jefferson Terminal och Repauno som utvecklar eller förvärvar industrifastigheter på strategiska platser som lagrar och hanterar olika energiprodukter för tredje part, inklusive råolja, raffinerade produkter och rena bränslen.
FTAI Infrastructure Inc. Sammanfattning av grunderna
| FIP grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$532.92m |
| Vinst(TTM) | -US$520.95m |
| Intäkter(TTM) | US$594.72m |
Är FIP övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| FIP resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$594.72m |
| Kostnad för intäkter | US$352.94m |
| Bruttovinst | US$241.79m |
| Övriga kostnader | US$762.74m |
| Intäkter | -US$520.95m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -4.41 |
| Bruttomarginal | 40.66% |
| Nettovinstmarginal | -87.60% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 471.1% |
Hur har FIP utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger FIP en tillförlitlig utdelning?
Se FIP utdelningshistorik och jämförelsetal| FTAI Infrastructure datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 18 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 12 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 8 days |
| Dagar till utdelningsdag | 17 days |
Ger FIP en tillförlitlig utdelning?
Se FIP utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 20:40 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
FTAI Infrastructure Inc. bevakas av 3 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Gregory Lewis | BTIG |
| Brian Mckenna | Citizens JMP Securities, LLC |
| Giuliano Anderes Bologna | Compass Point Research & Trading, LLC |