Badger Meter (BMI) Aktievy
Badger Meter, Inc. tillverkar och marknadsför lösningar för flödesmätning, kvalitet, kontroll och kommunikation över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
BMI klarat våra riskkontroller.
BMI Community Fair Values
Create NarrativeSee what 22 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Badger Meter, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$124.74 |
| 52 veckors högsta | US$256.08 |
| 52 veckors lägsta | US$112.09 |
| Beta | 0.68 |
| 1 månads förändring | 5.34% |
| 3 månaders förändring | -18.17% |
| 1 års förändring | -49.80% |
| 3 års förändring | -12.20% |
| 5 års förändring | 34.96% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 11,640.24% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Badger Meter: Sales Growth Is Slowing
Summary Badger Meter remains a Dividend Aristocrat with a 33-year streak, strong safety metrics, and double-digit dividend growth. Despite technical leadership and a net cash position, BMI faces slowing sales and EPS growth, with recent quarterly revenue down 9%. Current valuation at ~27x 2026 EPS is below historical averages but still overvalued relative to fair value estimates of $88–$98 per share. I maintain a long-term 'hold' rating on BMI due to softening secular drivers, cyclical headwinds, and a tempered growth outlook. Read the full article on Seeking AlphaBMI: Premium P/E And Reset Expectations Will Shape Balanced Forward Return Profile
Narrative Update on Badger Meter The updated analyst price target for Badger Meter has been reduced by approximately $25 to $30 per share, as analysts respond to what they view as optimistic company guidance and adjust their models accordingly. Analyst Commentary Recent research highlights a clear shift toward more cautious views on Badger Meter, with several bearish analysts adjusting their ratings and valuation frameworks.BMI: Premium P/E And Optimistic Guidance Will Shape Balanced Future Return Profile
Analysts have reduced the Badger Meter fair value estimate from about $137.24 to about $111.24. This change reflects lower assumptions for revenue growth, profit margin, and future P/E after a series of price target cuts and rating downgrades, which some attribute to what they view as optimistic guidance.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| BMI | US Electronic | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.7% | 7.1% | 1.3% |
| 1Y | -49.8% | 98.9% | 27.7% |
Avkastning vs industri: BMI presterade sämre än US Electronic branschen som gav 98.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: BMI presterade sämre än US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| BMI volatility | |
|---|---|
| BMI Average Weekly Movement | 8.4% |
| Electronic Industry Average Movement | 8.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: BMI har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: BMI s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1905 | 2,477 | Ken Bockhorst | www.badgermeter.com |
Badger Meter, Inc. tillverkar och marknadsför lösningar för flödesmätning, kvalitet, kontroll och kommunikation över hela världen. Företaget erbjuder lösningar för smart mätning av bruksvatten samt programvaruteknik och tjänster till kommunala vattenverk. Bolaget tillhandahåller även produkter för flödesmätning, inklusive mätare, ventiler och andra avkänningsinstrument för mätning och styrning av vätskor, inklusive vatten, luft, ånga och andra vätskor och gaser, till tillverkare av originalutrustning som den primära flödesmätningsanordningen i en produkt eller ett system, samt genom tillverkarnas representanter.
Badger Meter, Inc. Sammanfattning av grunderna
| BMI grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.66b |
| Vinst(TTM) | US$130.57m |
| Intäkter(TTM) | US$896.73m |
Är BMI övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| BMI resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$896.73m |
| Kostnad för intäkter | US$525.77m |
| Bruttovinst | US$370.96m |
| Övriga kostnader | US$240.39m |
| Intäkter | US$130.57m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 4.47 |
| Bruttomarginal | 41.37% |
| Nettovinstmarginal | 14.56% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har BMI utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger BMI en tillförlitlig utdelning?
Se BMI utdelningshistorik och jämförelsetal| Badger Meter datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 22 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 05 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 7 days |
| Dagar till utdelningsdag | 7 days |
Ger BMI en tillförlitlig utdelning?
Se BMI utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 22:42 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Badger Meter, Inc. bevakas av 29 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| John Eade | Argus Research Company |
| Quinn Fredrickson | Baird |
| Robert Mason | Baird |