VTEX (VTEX) Aktievy
VTEX, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller en digital handelsplattform (software-as-a-service) för företagsvarumärken och detaljhandlare. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för VTEX från våra riskkontroller.
VTEX Community Fair Values
Create NarrativeSee what 16 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
VTEX Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$3.77 |
| 52 veckors högsta | US$6.82 |
| 52 veckors lägsta | US$2.84 |
| Beta | 1.05 |
| 1 månads förändring | -2.08% |
| 3 månaders förändring | 9.91% |
| 1 års förändring | -41.19% |
| 3 års förändring | -7.37% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -83.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
VTEX: Share Repurchases And Execution Progress Will Support Future Upside Potential
Narrative Update: VTEX Analyst Price Target Shift The analyst price target for VTEX has moved slightly higher to $6.01 from $6.00, with analysts pointing to updated assumptions around revenue growth, profit margins, discount rates, and a lower future P/E, alongside recent positive research actions including a $0.10 target increase at UBS and an upgrade to Outperform at $5 from Bradesco BBI. Analyst Commentary Recent research shows a slight shift in tone, with bullish analysts fine tuning price targets and ratings around VTEX as they revisit assumptions on growth, margins, and valuation multiples.We Think VTEX's (NYSE:VTEX) Robust Earnings Are Conservative
Investors were underwhelmed by the solid earnings posted by VTEX ( NYSE:VTEX ) recently. We did some digging and...VTEX: AI Roadmap And Rating Upgrade Will Reframe Long Term Equity Story
Analysts have reduced their VTEX price target by $0.08 to reflect updated fair value and discount rate assumptions, while also noting recent rating support from the Street as part of the rationale for the revised outlook. Analyst Commentary Recent Street research has added a more constructive tone to the VTEX story, with bullish analysts pointing to a clearer risk or reward setup and a refreshed view on fair value.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| VTEX | US IT | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.3% | 13.1% | 1.5% |
| 1Y | -41.2% | 5.6% | 28.6% |
Avkastning vs industri: VTEX presterade sämre än US IT branschen som gav 5.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: VTEX presterade sämre än US marknaden som gav 28.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| VTEX volatility | |
|---|---|
| VTEX Average Weekly Movement | 6.6% |
| IT Industry Average Movement | 11.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: VTEX har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: VTEX s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2000 | 1,139 | Geraldo do Carmo Thomaz | vtex.com |
VTEX, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller en digital handelsplattform för företagsvarumärken och detaljhandlare. VTEX plattform gör det möjligt för kunder att genomföra sin handelsstrategi, inklusive att bygga onlinebutiker, integrera och hantera beställningar över olika kanaler, samt skapa marknadsplatser för att sälja produkter från tredjepartsleverantörer. Företaget erbjuder också kundsupporttjänster och tillvalstjänster, såsom projektledning, lösningsarkitektur och implementeringskonsulttjänster.
VTEX Sammanfattning av grunderna
| VTEX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$635.91m |
| Vinst(TTM) | US$23.21m |
| Intäkter(TTM) | US$247.05m |
Är VTEX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| VTEX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$247.05m |
| Kostnad för intäkter | US$53.24m |
| Bruttovinst | US$193.81m |
| Övriga kostnader | US$170.59m |
| Intäkter | US$23.21m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.14 |
| Bruttomarginal | 78.45% |
| Nettovinstmarginal | 9.40% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har VTEX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 06:37 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
VTEX bevakas av 17 analytiker. 11 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Lucca Brendim | BofA Global Research |
| Daniel Federle | Bradesco S.A. Corretora de Títulos e Valores Mobiliários |
| Carlos Palhares Sequeira | BTG Pactual |