Guidewire Software (GWRE) Aktievy
Guidewire Software, Inc. tillhandahåller en plattform för fastighets- och skadeförsäkringsbolag (P&C) över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
GWRE Community Fair Values
See what 18 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Guidewire Software, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$140.26 |
| 52 veckors högsta | US$272.60 |
| 52 veckors lägsta | US$115.57 |
| Beta | 0.91 |
| 1 månads förändring | 0.50% |
| 3 månaders förändring | 9.46% |
| 1 års förändring | -33.19% |
| 3 års förändring | 72.67% |
| 5 års förändring | 43.50% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 719.28% |
Senaste nyheter och uppdateringar
GWRE: AI And Cloud Migration Tailwinds Will Drive Long-Term Upside
Analysts have trimmed Guidewire Software's average price target by $41, reflecting sector wide software multiple compression. They also highlight solid execution, a clean beat and raise quarter, and what they view as strong positioning for AI driven demand.GWRE: AI Overhang And Software Repricing Will Shape Cloud Transition Outlook
The analyst price target for Guidewire has been trimmed by about $4 to reflect a lower assumed future P/E multiple, even as analysts highlight solid results, resilient ARR trends and sector wide software multiple compression as the main drivers of recent target resets around $175 to $250. Analyst Commentary Recent research points to a split view on Guidewire Software, with several firms trimming price targets while still pointing to solid execution and resilient annual recurring revenue trends.GWRE: AI Overhang And Software Repricing Will Set Up Cloud Upside
Guidewire Software's updated analyst price target moves from about $160 to roughly $142, as analysts cite sector wide software multiple compression and mixed price target revisions despite solid results and ongoing AI positioning. Analyst Commentary Recent research notes show a mix of support for Guidewire's business performance and more cautious views on the stock, as analysts adjust price targets to reflect sector wide software multiple compression and shifting sentiment around AI and vertical SaaS.Guidewire Software: Growth Story Is Even More Durable Today
Summary Guidewire Software remains a buy as demand broadens, with cloud adoption and customer commitments expanding beyond a single large client. GWRE’s fully ramped ARR reached $1.42B in Q2, outpacing reported ARR growth and signaling a robust growth runway. Customers are signing longer contracts—average new deal duration exceeds six years—while RPO surged 63% y/y to $3.5B, indicating increased platform importance. AI is now a direct driver of modernization demand, with 25 Q2 deals including data/analytics products and strong initial uptake of ProNavigator. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| GWRE | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.3% | 0.3% | 1.1% |
| 1Y | -33.2% | -6.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: GWRE presterade sämre än US Software branschen som gav -6.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: GWRE presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| GWRE volatility | |
|---|---|
| GWRE Average Weekly Movement | 8.1% |
| Software Industry Average Movement | 9.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: GWRE har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: GWRE s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2001 | 3,961 | Mike Rosenbaum | www.guidewire.com |
Guidewire Software, Inc. tillhandahåller en plattform för fastighets- och olycksfallsförsäkringsbolag över hela världen. Bolaget erbjuder Guidewire InsuranceSuite, såsom applikationerna PolicyCenter, ClaimCenter och BillingCenter. Företaget tillhandahåller också Guidewire InsuranceNow, en molnbaserad applikation som erbjuder policyadministration, skadehantering och faktureringsfunktionalitet, plus förintegrerad dokumentproduktion, analys och andra funktioner.
Guidewire Software, Inc. Sammanfattning av grunderna
| GWRE grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$11.87b |
| Vinst(TTM) | US$189.36m |
| Intäkter(TTM) | US$1.34b |
Är GWRE övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| GWRE resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.34b |
| Kostnad för intäkter | US$486.26m |
| Bruttovinst | US$855.55m |
| Övriga kostnader | US$666.19m |
| Intäkter | US$189.36m |
Senast redovisade vinst
Jan 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jun 04, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 2.24 |
| Bruttomarginal | 63.76% |
| Nettovinstmarginal | 14.11% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 44.8% |
Hur har GWRE utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 21:57 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/01/31 |
| Årlig intjäning | 2025/07/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Guidewire Software, Inc. bevakas av 24 analytiker. 15 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Joseph Vruwink | Baird |
| Michael Funk | BofA Global Research |
| Madeline Brooks | BofA Global Research |