BTQ Technologies (BTQ) Aktievy
BTQ Technologies Corp. bedriver utveckling av datorbaserad teknik relaterad till postkvantkryptografi för tillämpningar inom blockchain och relaterad teknik i Kanada, Taiwan, Australien och USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
BTQ Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
BTQ Technologies Corp. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | CA$4.04 |
| 52 veckors högsta | CA$16.00 |
| 52 veckors lägsta | CA$2.09 |
| Beta | -15.7 |
| 1 månads förändring | 36.95% |
| 3 månaders förändring | 6.04% |
| 1 års förändring | 27.04% |
| 3 års förändring | 708.00% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 1,293.10% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| BTQ | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 43.3% | 1.2% | 2.5% |
| 1Y | 27.0% | -9.3% | 26.4% |
Avkastning vs industri: BTQ översteg US Software branschen som gav -6.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: BTQ presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| BTQ volatility | |
|---|---|
| BTQ Average Weekly Movement | 16.0% |
| Software Industry Average Movement | 9.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: BTQ s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: BTQ s veckovolatilitet har minskat från 22% till 16% under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1983 | n/a | Olivier Roussy Newton | www.btq.com |
BTQ Technologies Corp. bedriver utveckling av datorbaserad teknik relaterad till postkvantkryptografi för tillämpningar inom blockchain och relaterad teknik i Kanada, Taiwan, Australien och USA. Bolagets flaggskeppsprodukt är Quantum Compute-In-Memory, ett kvantsäkert compute-in-memory-chip utformat för att implementera snabb, krypto-agil, energieffektiv post-kvantkryptografi direkt i kisel; Bitcoin Quantum, en tillståndslös, kvantsäker fork av Bitcoin som ersätter Bitcoins kvantsårbara Elliptic Curve Digital Signature Algorithm ("ECDSA") med Module-Lattice Digital Signature Algorithm ("ML-DSA"); och QSSN, en kvantsäker validerings- och plånboksinfrastrukturprodukt utformad för att göra det möjligt för banker, betalningsleverantörer och plattformar för digitala tillgångar att utfärda och hantera stablecoins med inbyggt skydd mot cyberhot från kvantåldern. Företaget har ett strategiskt samarbete med Industrial Technology Research Institute för att validera BTQ:s Quantum Compute In Memory (QCIM)-chip, som är utformat för att möjliggöra säkra, skalbara kryptografiska beräkningar för postkvantum-eran.
BTQ Technologies Corp. Sammanfattning av grunderna
| BTQ grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$575.05m |
| Vinst(TTM) | -US$30.93m |
| Intäkter(TTM) | US$47.43k |
Är BTQ övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| BTQ resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CA$65.50k |
| Kostnad för intäkter | CA$0 |
| Bruttovinst | CA$65.50k |
| Övriga kostnader | CA$42.79m |
| Intäkter | -CA$42.72m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.30 |
| Bruttomarginal | 100.00% |
| Nettovinstmarginal | -65,227.15% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har BTQ utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 02:57 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
BTQ Technologies Corp. bevakas av 1 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Leo Carpio | Joseph Gunnar & Co., LLC |