Applied Digital (APLD) Aktievy
Applied Digital Corporation designar, utvecklar och driver digitala infrastrukturlösningar för högpresterande databehandling (HPC) och artificiell intelligens i Nordamerika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
APLD Community Fair Values
See what 294 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Applied Digital Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$49.65 |
| 52 veckors högsta | US$50.73 |
| 52 veckors lägsta | US$6.68 |
| Beta | 5.7 |
| 1 månads förändring | 54.62% |
| 3 månaders förändring | 82.07% |
| 1 års förändring | 605.26% |
| 3 års förändring | 439.09% |
| 5 års förändring | 947.47% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 255.27% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Applied Digital: Massive Revenue Backlog Escalation Underway
Summary Applied Digital remains a compelling AI infrastructure investment, driven by a surging revenue backlog and hyperscaler demand. APLD's new 15-year deal with a leading U.S. hyperscaler adds $7.5B to its backlog, now totaling $31B. I see further upside in APLD's valuation, as ongoing AI Data Center buildouts could add billions more to its contracted revenues. Key risks include potential hyperscaler spending slowdowns, but current momentum supports a bullish outlook. Read the full article on Seeking AlphaAPLD: Long Duration Power And Hyperscale Leases Will Support Future AI Demand
Analysts have lifted their fair value estimate for Applied Digital to $52.80 from $50.09, citing updated assumptions for revenue growth, profitability and future P/E following recent research that highlights the impact of new colocation leases and long term contract wins linked to the company. Analyst Commentary Recent research on Applied Digital centers on how new colocation leases and large contract wins could shape the company's revenue mix, execution risks and perceived valuation support.APLD: Hyperscale AI Leases And Power Contracts Will Support Future Upside
Narrative Update Analysts have lifted their fair value estimate for Applied Digital to $40.00 from $36.00, citing updated price targets, a slightly lower discount rate, adjusted revenue growth and margin assumptions, and a higher future P/E multiple following recent research commentary highlighting contract visibility and continued interest in the shares on weakness. Analyst Commentary Recent research around Applied Digital has centered on price targets, contract visibility, and reaction to share price moves, with emphasis on how new contracts and customer relationships could influence earnings power and valuation multiples over time.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| APLD | US IT | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.4% | 3.6% | 1.3% |
| 1Y | 605.3% | -7.2% | 27.7% |
Avkastning vs industri: APLD översteg US IT branschen som gav -7.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: APLD översteg US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| APLD volatility | |
|---|---|
| APLD Average Weekly Movement | 15.3% |
| IT Industry Average Movement | 10.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: APLD s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: APLD s veckovolatilitet ( 15% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 205 | Wes Cummins | applieddigital.com |
Applied Digital Corporation designar, utvecklar och driver digitala infrastrukturlösningar för högpresterande databehandling (HPC) och artificiell intelligens i Nordamerika. Verksamheten bedrivs genom: Data Center Hosting Business och HPC Hosting Business. Företaget erbjuder infrastrukturtjänster till kryptogruvkunder och GPU-datorlösningar för kritiska arbetsbelastningar relaterade till AI, maskininlärning och andra HPC-uppgifter.
Applied Digital Corporation Sammanfattning av grunderna
| APLD grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$14.00b |
| Vinst(TTM) | -US$119.76m |
| Intäkter(TTM) | US$319.26m |
Är APLD övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| APLD resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$319.26m |
| Kostnad för intäkter | US$174.29m |
| Bruttovinst | US$144.98m |
| Övriga kostnader | US$264.73m |
| Intäkter | -US$119.76m |
Senast redovisade vinst
Feb 28, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.42 |
| Bruttomarginal | 45.41% |
| Nettovinstmarginal | -37.51% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 104.9% |
Hur har APLD utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 23:36 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/02/28 |
| Årlig intjäning | 2025/05/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Applied Digital Corporation bevakas av 14 analytiker. 10 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Pierre-Marie D'Ornano | Arete Research Services LLP |
| Nicholas Giles | B. Riley Securities, Inc. |
| Gregory Miller | Citizens JMP Securities, LLC |