Orion Oyj (ORIN.F) Aktievy
Orion Oyj utvecklar, tillverkar och marknadsför human- och veterinärläkemedel och aktiva farmaceutiska ingredienser (API) i Finland, Skandinavien, övriga Europa, Nordamerika och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
ORIN.F Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Orion Oyj Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €82.75 |
| 52 veckors högsta | €82.75 |
| 52 veckors lägsta | €78.95 |
| Beta | 0.27 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | 79.89% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 234.34% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ORIN.F | US Pharmaceuticals | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 5.3% | 1.1% |
| 1Y | n/a | 44.3% | 28.7% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur ORIN.F presterade mot US Pharmaceuticals branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur ORIN.F presterade mot US marknaden.
Prisvolatilitet
| ORIN.F volatility | |
|---|---|
| ORIN.F Average Weekly Movement | n/a |
| Pharmaceuticals Industry Average Movement | 9.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: ORIN.F s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa ORIN.F s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1917 | 4,132 | Liisa Hurme | www.orionpharma.com |
Orion Oyj utvecklar, tillverkar och marknadsför human- och veterinärläkemedel och aktiva farmaceutiska ingredienser (API) i Finland, Skandinavien, övriga Europa, Nordamerika och internationellt. Företaget tillhandahåller läkemedelsprodukter, bland annat Nubeqa för behandling av prostatacancer, Entacapone, Stalevo, Comtess och Comtan för behandling av Parkinsons sjukdom, Burana för inflammatorisk smärta, Divina-serien för klimakteriebesvär, Simdax för akut dekompenserad hjärtsvikt, Fareston för bröstcancer, Trexan för reumatoid artrit och cancer samt Dexdor-, Precedex- och Dexmedetomidinprodukter för humant bruk. Företaget erbjuder också Salmeterol/flutikason Easyhaler, Budesonide/formoterol Easyhaler, Formoterol Easyhaler, Budesonide Easyhaler, Beclomet Easyhaler och Buventol Easyhaler för behandling av astma och kroniskt obstruktiv lungsjukdom.
Orion Oyj Sammanfattning av grunderna
| ORIN.F grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$11.65b |
| Vinst(TTM) | US$614.44m |
| Intäkter(TTM) | US$2.27b |
Är ORIN.F övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ORIN.F resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €1.95b |
| Kostnad för intäkter | €687.40m |
| Bruttovinst | €1.27b |
| Övriga kostnader | €735.80m |
| Intäkter | €529.40m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 17, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 3.76 |
| Bruttomarginal | 64.80% |
| Nettovinstmarginal | 27.11% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 29.4% |
Hur har ORIN.F utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/24 10:41 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/04/02 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Orion Oyj bevakas av 10 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Charlie Haywood | BofA Global Research |
| Alexander Moore | BofA Global Research |
| Kristofer Liljeberg-Svensson | Carnegie Investment Bank AB |