Medican Enterprises (MDCN) Aktievy
Medican Enterprises, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag som fokuserar på att skapa affärsmöjligheter inom den medicinska och rekreativa marijuanasektorn. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
MDCN Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Medican Enterprises, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$0.000001 |
| 52 veckors högsta | US$0.0001 |
| 52 veckors lägsta | US$0.000001 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | 0% |
| 1 års förändring | 0% |
| 3 års förändring | 0% |
| 5 års förändring | -99.89% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| MDCN | US Pharmaceuticals | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 5.4% | 1.2% |
| 1Y | 0% | 44.3% | 28.7% |
Avkastning vs industri: MDCN presterade sämre än US Pharmaceuticals branschen som gav 44.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: MDCN presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| MDCN volatility | |
|---|---|
| MDCN Average Weekly Movement | 3,264.8% |
| Pharmaceuticals Industry Average Movement | 9.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: MDCN s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: MDCN s veckovolatilitet har ökat från 2718% till 3265% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1988 | n/a | Kelvin Lindsey | www.medicaninc.com |
Medican Enterprises, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag som fokuserar på affärsmöjligheter inom den medicinska och rekreativa marijuanasektorn. Bolaget har för avsikt att investera i verksamhet som rör odling, marknadsföring, forskning och utveckling, utbildning, distribution och detaljhandel med medicinsk marijuana och marijuana för fritidsbruk i USA och Kanada. Medican Enterprises, Inc. grundades 1988 och har sitt huvudkontor i Las Vegas, Nevada.
Medican Enterprises, Inc. Sammanfattning av grunderna
| MDCN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$46.54k |
| Vinst(TTM) | -US$134.80m |
| Intäkter(TTM) | n/a |
Är MDCN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MDCN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$0 |
| Kostnad för intäkter | US$0 |
| Bruttovinst | US$0 |
| Övriga kostnader | US$134.80m |
| Intäkter | -US$134.80m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2015
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.0% |
Hur har MDCN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 18:24 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2015/03/31 |
| Årlig intjäning | 2014/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Medican Enterprises, Inc. bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.