Lee's Pharmaceutical Holdings (LPCU.F) Aktievy
Lee's Pharmaceutical Holdings Limited, ett investmentbolag, utvecklar, tillverkar, marknadsför och säljer läkemedelsprodukter i Folkrepubliken Kina, Hongkong och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
LPCU.F Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Lee's Pharmaceutical Holdings Limited Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | HK$0.19 |
| 52 veckors högsta | HK$0.19 |
| 52 veckors lägsta | HK$0.19 |
| Beta | 0.55 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -82.54% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| LPCU.F | US Pharmaceuticals | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 0.1% | 1.6% |
| 1Y | n/a | 41.1% | 28.5% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur LPCU.F presterade mot US Pharmaceuticals branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur LPCU.F presterade mot US marknaden.
Prisvolatilitet
| LPCU.F volatility | |
|---|---|
| LPCU.F Average Weekly Movement | n/a |
| Pharmaceuticals Industry Average Movement | 9.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: LPCU.F s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa LPCU.F s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1994 | 1,036 | n/a | www.leespharm.com |
Lee's Pharmaceutical Holdings Limited, ett investmentbolag, utvecklar, tillverkar, marknadsför och säljer läkemedelsprodukter i Folkrepubliken Kina, Hongkong och internationellt. Företaget fokuserar på olika sjukdomsområden, t.ex. hjärt- och kärlsjukdomar, kvinnors hälsa, pediatrik, sällsynta sjukdomar, onkologi, dermatologi och obstetrik. Verksamheten bedrivs inom segmenten Egna och generiska produkter samt Inlicensierade produkter.
Lee's Pharmaceutical Holdings Limited Sammanfattning av grunderna
| LPCU.F grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$111.51m |
| Vinst(TTM) | US$12.51m |
| Intäkter(TTM) | US$183.80m |
Är LPCU.F övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LPCU.F resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | HK$1.44b |
| Kostnad för intäkter | HK$673.63m |
| Bruttovinst | HK$762.81m |
| Övriga kostnader | HK$665.01m |
| Intäkter | HK$97.81m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.17 |
| Bruttomarginal | 53.10% |
| Nettovinstmarginal | 6.81% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 12.6% |
Hur har LPCU.F utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/02/17 16:57 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2025/11/20 00:00 |
| Intäkter | 2025/06/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Lee's Pharmaceutical Holdings Limited bevakas av 6 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Chu Wang | Citigroup Inc |
| Jun Zhou Li | Everbright Securities Co. Ltd. |
| Yue-Kwong Lui | Jefferies LLC |