Lipella Pharmaceuticals (LIPO) Aktievy
Lipella Pharmaceuticals Inc, ett bioteknikföretag i klinisk fas, fokuserar på att utveckla läkemedel genom att omformulera de aktiva substanserna i befintliga generiska läkemedel och optimera dessa omformuleringar för olika tillämpningar. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
LIPO Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Lipella Pharmaceuticals Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$0.10 |
| 52 veckors högsta | US$3.17 |
| 52 veckors lägsta | US$0.02 |
| Beta | 0.84 |
| 1 månads förändring | 100.00% |
| 3 månaders förändring | -37.50% |
| 1 års förändring | -96.66% |
| 3 års förändring | -99.35% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.73% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| LIPO | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -28.5% | 1.0% | 1.3% |
| 1Y | -96.7% | 34.2% | 27.7% |
Avkastning vs industri: LIPO presterade sämre än US Biotechs branschen som gav 34.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: LIPO presterade sämre än US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| LIPO volatility | |
|---|---|
| LIPO Average Weekly Movement | 115.9% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: LIPO s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: LIPO s veckovolatilitet har ökat från 57% till 116% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2005 | 6 | Jon Kaufman | lipella.com |
Lipella Pharmaceuticals Inc. är ett bioteknikföretag i klinisk fas som fokuserar på att utveckla läkemedel genom att omformulera de aktiva substanserna i befintliga generiska läkemedel och optimera dessa omformuleringar för olika tillämpningar. Företaget utvecklar LP-10, en formulering av takrolimus för patienter med strålningsinducerad hemorragisk cystit, LP-310, en formulering av takrolimus för behandling av oral lichen planus, LP-410, en oral liposomal formulering av takrolimus för behandling av oral graft-versus-host disease, och LP-50, en intravesikal formulering av immunglobuliner för behandling av icke-muskelinvasiv blåscancer. Lipella Pharmaceuticals Inc. bildades 2005 och har sitt huvudkontor i Pittsburgh, Pennsylvania.
Lipella Pharmaceuticals Inc. Sammanfattning av grunderna
| LIPO grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$462.08k |
| Vinst(TTM) | -US$5.33m |
| Intäkter(TTM) | US$389.78k |
Är LIPO övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LIPO resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$389.78k |
| Kostnad för intäkter | US$3.57m |
| Bruttovinst | -US$3.18m |
| Övriga kostnader | US$2.15m |
| Intäkter | -US$5.33m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -1.15 |
| Bruttomarginal | -815.47% |
| Nettovinstmarginal | -1,367.37% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har LIPO utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 15:14 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/09/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Lipella Pharmaceuticals Inc. bevakas av 1 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Jason McCarthy | Maxim Group |