Innovotech (IOTC.F) Aktievy
Innovotech Inc. tillhandahåller analyskit som används för att odla mikrobiella biofilmer för forskningsändamål i Kanada, USA och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
IOTC.F Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Innovotech Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | CA$0.097 |
| 52 veckors högsta | CA$0.14 |
| 52 veckors lägsta | CA$0.097 |
| Beta | 1.27 |
| 1 månads förändring | n/a |
| 3 månaders förändring | n/a |
| 1 års förändring | n/a |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -30.23% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| IOTC.F | US Life Sciences | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 2.0% | 2.5% |
| 1Y | n/a | 5.3% | 26.4% |
Avkastning vs industri: Otillräcklig data för att avgöra hur IOTC.F presterade mot US Life Sciences branschen.
Avkastning vs Marknaden: Otillräcklig data för att avgöra hur IOTC.F presterade mot US marknaden.
Prisvolatilitet
| IOTC.F volatility | |
|---|---|
| IOTC.F Average Weekly Movement | n/a |
| Life Sciences Industry Average Movement | 8.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: IOTC.F s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa IOTC.F s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 16 | Craig Milne | innovotech.ca |
Innovotech Inc. tillhandahåller analyskit som används vid odling av mikrobiella biofilmer för forskningsändamål i Kanada, USA och internationellt. Företaget erbjuder InnovoSIL, en antimikrobiell förening av silverperiodat för medicinska tillämpningar, och MBEC Assay kit, en screeninganalys som används för att fastställa antimikrobiella medels effektivitet mot biofilmer av en mängd olika mikroorganismer, förbelagda MBEC Assay lock och beställning av biofilmsanalyser. Företaget tillhandahåller också kontraktsforskning och testning av antimikrobiella medel, antimikrobiella medel och medel mot biofilm, antimikrobiella material och material mot biofilm, BEST-analys, testning av implanterade medicintekniska produkter, bakteriofagstestning och analystjänster.
Innovotech Inc. Sammanfattning av grunderna
| IOTC.F grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$4.73m |
| Vinst(TTM) | -US$268.27k |
| Intäkter(TTM) | US$2.91m |
Är IOTC.F övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| IOTC.F resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CA$4.02m |
| Kostnad för intäkter | CA$2.09m |
| Bruttovinst | CA$1.93m |
| Övriga kostnader | CA$2.30m |
| Intäkter | -CA$370.47k |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.0068 |
| Bruttomarginal | 48.00% |
| Nettovinstmarginal | -9.20% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 5.0% |
Hur har IOTC.F utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 19:07 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/19 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Innovotech Inc. bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.