This company listing is no longer active
Ayala Pharmaceuticals (ADXS) Aktievy
Ayala Pharmaceuticals, Inc, ett onkologibolag i klinisk fas, fokuserar främst på att utveckla och kommersialisera småmolekylära läkemedel för människor som lever med sällsynta tumörer och aggressiva cancerformer. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
ADXS Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Ayala Pharmaceuticals, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$0.60 |
| 52 veckors högsta | US$0.80 |
| 52 veckors lägsta | US$0.0011 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 200.72% |
| 3 månaders förändring | 453.21% |
| 1 års förändring | 2,014.01% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -32.94% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ADXS | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 8.7% | 2.4% | 1.1% |
| 1Y | 2,014.0% | 34.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: ADXS översteg US Biotechs branschen som gav 34.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ADXS översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ADXS volatility | |
|---|---|
| ADXS Average Weekly Movement | 266.4% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: ADXS s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: ADXS s veckovolatilitet har ökat från 195% till 266% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1987 | n/a | Ken Berlin | www.ayalapharma.com |
Ayala Pharmaceuticals, Inc. är ett onkologibolag i klinisk fas som främst fokuserar på att utveckla och kommersialisera småmolekylära läkemedel för människor som lever med sällsynta tumörer och aggressiva cancerformer. Bolagets huvudkandidater under utveckling inkluderar AL102, en oral gamma-sekretashämmare för desmoidtumörer, och aspacytarabin (BST-236), en ny patentskyddad antimetabolit för första linjens behandling av akut myeloisk leukemi. Ayala Pharmaceuticals, Inc. är baserat i Wilmington, Delaware.
Ayala Pharmaceuticals, Inc. Sammanfattning av grunderna
| ADXS grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$35.79m |
| Vinst(TTM) | -US$48.07m |
| Intäkter(TTM) | US$13.00k |
Är ADXS övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ADXS resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$13.00k |
| Kostnad för intäkter | US$13.00k |
| Bruttovinst | US$0 |
| Övriga kostnader | US$48.07m |
| Intäkter | -US$48.07m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2023
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.0% |
Hur har ADXS utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/02/05 16:14 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/02/03 00:00 |
| Intäkter | 2023/12/31 |
| Årlig intjäning | 2023/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Ayala Pharmaceuticals, Inc. bevakas av 1 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Ahu Demir | Ladenburg Thalmann & Company |