Tectonic Therapeutic (TECX) Aktievy
Tectonic Therapeutic, Inc. är ett bioteknikföretag som fokuserar på upptäckt och utveckling av terapeutiska proteiner och antikroppar för att modulera aktiviteten hos G-proteinkopplade receptorer (GPCR). Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
TECX Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Tectonic Therapeutic, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$29.12 |
| 52 veckors högsta | US$36.03 |
| 52 veckors lägsta | US$14.39 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 2.03% |
| 3 månaders förändring | 36.39% |
| 1 års förändring | 34.50% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 71.19% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Tectonic Therapeutics: Currently In A Catalyst Vacuum
Summary Tectonic Therapeutics (TECX) targets the large, unmet PH-HFpEF market with TX45, a long-acting relaxin analog, aiming for blockbuster potential. TX45 showed promising Phase 1b results, with significant reductions in pulmonary pressures and strong safety, but faces skepticism after competitor failures. Phase 2 APEX topline data for TX45, expected year end 2026, is a high-stakes catalyst and the company has a cash runway until yearend 2028. An analysis around Tectonic Therapeutics follows in the paragraphs below. Read the full article on Seeking AlphaCompanies Like Tectonic Therapeutic (NASDAQ:TECX) Are In A Position To Invest In Growth
There's no doubt that money can be made by owning shares of unprofitable businesses. For example, biotech and mining...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TECX | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.1% | 2.4% | 1.1% |
| 1Y | 34.5% | 34.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: TECX matchade US Biotechs branschen som gav 34.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TECX översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TECX volatility | |
|---|---|
| TECX Average Weekly Movement | 11.6% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: TECX s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: TECX s veckovolatilitet ( 12% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 60 | Alise Reicin | tectonictx.com |
Tectonic Therapeutic, Inc. är ett bioteknikföretag som fokuserar på upptäckt och utveckling av terapeutiska proteiner och antikroppar för att modulera aktiviteten hos G-proteinkopplade receptorer (GPCR). Bolaget utvecklar GEODe-teknologiplattformen för att möjliggöra upptäckt och utveckling av GPCR-riktade biologiska läkemedel. Bolagets huvudprodukt är TX45, en Fc-relaxinfusionsmolekyl som aktiverar RXFP1-receptorn, GPCR-målet för hormonet, och relaxin.
Tectonic Therapeutic, Inc. Sammanfattning av grunderna
| TECX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$549.47m |
| Vinst(TTM) | -US$83.49m |
| Intäkter(TTM) | n/a |
Är TECX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TECX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$0 |
| Kostnad för intäkter | US$0 |
| Bruttovinst | US$0 |
| Övriga kostnader | US$83.49m |
| Intäkter | -US$83.49m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -4.42 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har TECX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 20:59 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Tectonic Therapeutic, Inc. bevakas av 13 analytiker. 8 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| David Risinger | Leerink Partners LLC |
| Cory Jubinville | LifeSci Capital, LLC |
| Uy Ear | Mizuho Securities USA LLC |