Quince Therapeutics (QNCX) Aktievy
Quince Therapeutics, Inc. är ett bioteknikföretag som fokuserar på att förvärva, utveckla och kommersialisera läkemedel för patienter med handikappande och sällsynta sjukdomar. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
QNCX Community Fair Values
See what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Quince Therapeutics, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$1.15 |
| 52 veckors högsta | US$45.50 |
| 52 veckors lägsta | US$0.79 |
| Beta | 1.45 |
| 1 månads förändring | -6.50% |
| 3 månaders förändring | -8.51% |
| 1 års förändring | -88.94% |
| 3 års förändring | -92.43% |
| 5 års förändring | -99.74% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.65% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| QNCX | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 4.5% | 1.3% | 1.8% |
| 1Y | -88.9% | 33.0% | 28.4% |
Avkastning vs industri: QNCX presterade sämre än US Biotechs branschen som gav 33 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: QNCX presterade sämre än US marknaden som gav 28.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| QNCX volatility | |
|---|---|
| QNCX Average Weekly Movement | 31.2% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: QNCX s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: QNCX s veckovolatilitet har minskat från 50% till 31% under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2012 | 38 | Dirk Thye | quincetx.com |
Quince Therapeutics, Inc. är ett bioteknikföretag som fokuserar på att förvärva, utveckla och kommersialisera läkemedel för patienter med funktionsnedsättande och sällsynta sjukdomar. Bolagets främsta kandidatsatsning omfattar eDSP, som befinner sig i fas 3, för behandling av sällsynta neurodegenerativa sjukdomar hos barn, inklusive A-T, en ärftlig autosomal recessiv neurodegenerativ och immunbristsjukdom som orsakas av mutationer i ATM-genen. Bolagets teknologiplattform AIDE, en kombinationsplattform för läkemedel och utrustning som använder en automatiserad process för att kapsla in ett läkemedel i en patients egna röda blodkroppar, består av en automatiserad utrustning, RCL, ett sterilt behandlingskit för engångsbruk som omfattar medicintekniska produkter, sprutkit och processlösningar.
Quince Therapeutics, Inc. Sammanfattning av grunderna
| QNCX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$19.07m |
| Vinst(TTM) | -US$33.04m |
| Intäkter(TTM) | n/a |
Är QNCX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| QNCX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$0 |
| Kostnad för intäkter | US$0 |
| Bruttovinst | US$0 |
| Övriga kostnader | US$33.04m |
| Intäkter | -US$33.04m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -2.03 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har QNCX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 22:21 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Quince Therapeutics, Inc. bevakas av 9 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Tazeen Ahmad | BofA Global Research |
| Kumaraguru Raja | Brookline Capital Markets |
| Sumant Satchidanand Kulkarni | Canaccord Genuity |