Prelude Therapeutics (PRLD) Aktievy
Prelude Therapeutics Incorporated, ett precisionsonkologibolag i klinisk fas, fokuserar på upptäckt och utveckling av nya precisionscancerläkemedel för underbehandlade patienter. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
PRLD Community Fair Values
See what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Prelude Therapeutics Incorporated Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$4.16 |
| 52 veckors högsta | US$5.54 |
| 52 veckors lägsta | US$0.75 |
| Beta | 1.1 |
| 1 månads förändring | -7.96% |
| 3 månaders förändring | 44.95% |
| 1 års förändring | 378.16% |
| 3 års förändring | -25.45% |
| 5 års förändring | -86.92% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -84.12% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| PRLD | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -7.6% | 2.9% | 2.5% |
| 1Y | 378.2% | 33.0% | 26.4% |
Avkastning vs industri: PRLD översteg US Biotechs branschen som gav 33 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: PRLD översteg US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| PRLD volatility | |
|---|---|
| PRLD Average Weekly Movement | 17.1% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: PRLD s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: PRLD s veckovolatilitet har minskat från 28% till 17% under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2016 | 79 | Kris Vaddi | preludetx.com |
Prelude Therapeutics Incorporated, ett företag inom precisionsonkologi i klinisk fas, fokuserar på upptäckt och utveckling av nya precisionsläkemedel mot cancer för underbehandlade patienter. Bolaget utvecklar JAK2V617F, en produkt mot drivkraftsmutationer för behandling av myeloproliferativa neoplasmer, myelofibros (MF), polycytemia vera och essentiell trombocytemi (ET); KAT6A för behandling av avancerad bröstcancer och andra solida tumörer; samt antikroppskonjugat mot muterat kalretikulin-degraderare för behandling av MF och ET. Bolaget har ett samarbete med AbCellera Biologics för att upptäcka, utveckla och kommersialisera nya konjugat av nedbrytande antikroppar.
Prelude Therapeutics Incorporated Sammanfattning av grunderna
| PRLD grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$411.36m |
| Vinst(TTM) | -US$77.80m |
| Intäkter(TTM) | US$16.72m |
Är PRLD övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| PRLD resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$16.72m |
| Kostnad för intäkter | US$0 |
| Bruttovinst | US$16.72m |
| Övriga kostnader | US$94.52m |
| Intäkter | -US$77.80m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.77 |
| Bruttomarginal | 100.00% |
| Nettovinstmarginal | -465.30% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har PRLD utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 22:50 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Prelude Therapeutics Incorporated bevakas av 6 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Tazeen Ahmad | BofA Global Research |
| Reni Benjamin | Citizens JMP Securities, LLC |
| Jason Kolbert | D. Boral Capital LLC. |