Lakefront Biotherapeutics (LKFT) Aktievy
Lakefront Biotherapeutics NV, ett bioteknikföretag, utvecklar läkemedel med fokus på onkologi och immunologi främst i USA och Europa. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
LKFT Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Lakefront Biotherapeutics NV Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €27.73 |
| 52 veckors högsta | €37.78 |
| 52 veckors lägsta | €26.42 |
| Beta | 0.11 |
| 1 månads förändring | -2.60% |
| 3 månaders förändring | -17.20% |
| 1 års förändring | -4.81% |
| 3 års förändring | -32.95% |
| 5 års förändring | -62.48% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 253.25% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| LKFT | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.2% | 2.9% | 2.5% |
| 1Y | -4.8% | 33.0% | 26.4% |
Avkastning vs industri: LKFT presterade sämre än US Biotechs branschen som gav 33 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: LKFT presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| LKFT volatility | |
|---|---|
| LKFT Average Weekly Movement | 4.4% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: LKFT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: LKFT s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1999 | 558 | Henry Gosebruch | lakefrontbio.com |
Lakefront Biotherapeutics NV är ett bioteknikföretag som utvecklar läkemedel med fokus på onkologi och immunologi, främst i USA och Europa. Bolagets produktportfölj omfattar GLPG3667, som befinner sig i en klinisk fas 2-studie inom dermatomyosit och systemisk lupus erythematosus; GLPG5101, en CD19 CAR-T-produktkandidat som tillverkas vid patientnära behandling och som för närvarande befinner sig i en fas 1/2-studie inom relapserande/refraktärt non-hodgkin lymfom; och GLPG5301, en BCMA CAR-T-produktkandidat som tillverkas vid patientnära behandling och som för närvarande befinner sig i fas 1/2 inom relapserande/refraktärt multipelt myelom. Bolaget har samarbetsavtal med Gilead Sciences, Inc. Bolaget var tidigare känt som Galapagos NV och bytte namn till Lakefront Biotherapeutics NV i maj 2026.
Lakefront Biotherapeutics NV Sammanfattning av grunderna
| LKFT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$1.85b |
| Vinst(TTM) | US$567.36m |
| Intäkter(TTM) | US$1.21b |
Är LKFT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LKFT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €1.04b |
| Kostnad för intäkter | €328.44m |
| Bruttovinst | €715.32m |
| Övriga kostnader | €227.38m |
| Intäkter | €487.93m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Aug 10, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 7.40 |
| Bruttomarginal | 68.53% |
| Nettovinstmarginal | 46.75% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har LKFT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 01:36 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Lakefront Biotherapeutics NV bevakas av 27 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Emily Field | Barclays |
| Xue Chen | Barclays |
| Patrick Trucchio | Berenberg |