Kalaris Therapeutics (KLRS) Aktievy
Kalaris Therapeutics, Inc, ett biofarmaceutiskt företag i klinisk fas, bedriver utveckling och kommersialisering av behandlingar för vanligt förekommande näthinnesjukdomar. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
KLRS Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Kalaris Therapeutics, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$5.18 |
| 52 veckors högsta | US$11.88 |
| 52 veckors lägsta | US$2.14 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | -8.07% |
| 3 månaders förändring | -50.48% |
| 1 års förändring | 75.00% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -54.84% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Kalaris Therapeutics: TH103 Trial Success And $50M Raise Set Stage For Growth
Summary Kalaris Therapeutics, Inc. raised $50M post-positive TH103 trial data, strengthening its cash position to fund TH103 clinical development. KLRS reported improved Q3 '25 results, with a net loss of $11.9M and $77M in cash, supporting operations through 2027. TH103, KLRS’s lead asset, showed rapid efficacy and strong safety in Phase 1a, with further Phase 1b/2 data expected in H2 '26. KLRS stock's valuation is driven by TH103’s clinical potential, with an enterprise value of ~$119M and significant upside tied to trial catalysts. Read the full article on Seeking AlphaKalaris Therapeutics (NASDAQ:KLRS) Is In A Good Position To Deliver On Growth Plans
There's no doubt that money can be made by owning shares of unprofitable businesses. For example, although...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| KLRS | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.2% | 1.3% | 1.8% |
| 1Y | 75.0% | 33.0% | 28.4% |
Avkastning vs industri: KLRS översteg US Biotechs branschen som gav 33 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: KLRS översteg US marknaden som gav 28.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| KLRS volatility | |
|---|---|
| KLRS Average Weekly Movement | 10.6% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: KLRS har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: KLRS s veckovolatilitet ( 11% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2019 | 20 | Andrew Oxtoby | kalaristx.com |
Kalaris Therapeutics, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag i klinisk fas som bedriver utveckling och kommersialisering av behandlingar för vanligt förekommande näthinnesjukdomar. Bolaget utvecklar TH103, ett VEGF-läkemedel (anti-vascular endothelial growth factor) i klinisk fas för behandling av neovaskulär åldersrelaterad makuladegeneration (nAMD), som befinner sig i fas 1b/2, samt för behandling av andra exsudativa och neovaskulära näthinnesjukdomar. Kalaris Therapeutics, Inc. var tidigare känt som Theia Therapeutics, Inc. och bytte namn till Kalaris Therapeutics, Inc. i maj 2024.
Kalaris Therapeutics, Inc. Sammanfattning av grunderna
| KLRS grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$120.48m |
| Vinst(TTM) | -US$44.10m |
| Intäkter(TTM) | n/a |
Är KLRS övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| KLRS resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$0 |
| Kostnad för intäkter | US$0 |
| Bruttovinst | US$0 |
| Övriga kostnader | US$44.10m |
| Intäkter | -US$44.10m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -1.92 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har KLRS utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 21:35 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Kalaris Therapeutics, Inc. bevakas av 7 analytiker. 7 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Daniil Gataulin | Chardan Capital Markets, LLC |
| Jonathan Wolleben | Citizens JMP Securities, LLC |
| Marc Goodman | Leerink Partners LLC |