This company has been acquired
Inhibrx (INBX) Aktievy
A clinical-stage biopharmaceutical company, develops a pipeline of novel biologic therapeutic candidates. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
INBX Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Inhibrx, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$34.11 |
| 52 veckors högsta | US$39.79 |
| 52 veckors lägsta | US$14.31 |
| Beta | 2.88 |
| 1 månads förändring | -0.55% |
| 3 månaders förändring | -6.42% |
| 1 års förändring | 38.66% |
| 3 års förändring | 55.97% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 65.34% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Inhibrx: Spinoff Rumors Send Shares Soaring - Stunning Bull Run Can Continue
Summary Inhibrx Biosciences, Inc. has surged nearly 40% amid rumors of Big Pharma interest in joint spinoffs of INBRX-106 and possibly a second asset. Ozekibart’s Phase 2 data in chondrosarcoma showed a 52% risk reduction in progression or death, positioning INBX as a first-mover in an unmet oncology market. INBRX-106, in combination with Keytruda, is advancing through Phase 2/3 trials, with key data readouts and potential spinoff partnerships as near-term catalysts. Despite strong upside potential and a $300 price target from Stifel, INBX financing remains a risk, with upcoming BLA submissions and pivotal data as critical inflection points. Read the full article on Seeking AlphaInhibrx Biosciences: Reincorporated And Trying To Find A Niche With Unique Platform
Summary INBX's two main pipeline candidates, INBRX-109 and INBRX-106, are entering critical late-stage trials with data readouts expected in mid- to late-2025. INBRX-109 targets DR5 in solid tumors, showing promising early results but faces market skepticism due to past failures of similar molecules. Financially, INBX is well-funded with over $200 million in cash and last reported income of $2 billion, providing a potential cash runway through 2025. Given the promising pipeline and strong financial position, I am tentatively optimistic about INBX and recommend a "Buy" rating. Read the full article on Seeking AlphaInhibrx: Continued Advancement Even After INBRX-101 Sale To Sanofi
Summary Inhibrx Biosciences, Inc.'s INBRX-109 is a tetravalent drug being developed for the treatment of patients with Ewing Sarcoma and other solid tumor types. It is expected that the Ewing Sarcoma Therapeutics market size could be worth as much as $424.42 million by 2032. INBRX-106 is a hexavalent drug being developed for the treatment of patients with multiple solid tumor types. The global solid tumor therapeutics market is expected to reach $885.44 billion by 2033. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| INBX | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.09% | 1.1% | 1.5% |
| 1Y | 38.7% | 35.8% | 28.6% |
Avkastning vs industri: INBX översteg US Biotechs branschen som gav 35.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: INBX översteg US marknaden som gav 28.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| INBX volatility | |
|---|---|
| INBX Average Weekly Movement | 1.4% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: INBX har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: INBX s veckovolatilitet har minskat från 8% till 1% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2009 | 169 | Mark Lappe | inhibrx.com |
Inhibrx, Inc. Sammanfattning av grunderna
| INBX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$1.79b |
| Vinst(TTM) | -US$271.15m |
| Intäkter(TTM) | US$1.78m |
Är INBX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| INBX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.78m |
| Kostnad för intäkter | US$218.11m |
| Bruttovinst | -US$216.32m |
| Övriga kostnader | US$54.83m |
| Intäkter | -US$271.15m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2024
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -5.17 |
| Bruttomarginal | -12,132.47% |
| Nettovinstmarginal | -15,207.80% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 1,799.9% |
Hur har INBX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2024/05/31 13:33 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2024/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2024/03/31 |
| Årlig intjäning | 2023/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Inhibrx, Inc. bevakas av 2 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Reni Benjamin | Citizens JMP Securities, LLC |
| Joshua Schimmer | Evercore ISI |