Drilling Tools International (DTI) Aktievy
Drilling Tools International Corporation designar, konstruerar, tillverkar och erbjuder uthyrning av verktyg för horisontell och riktad borrning på land och till havs i Nordamerika, Europa, Mellanöstern och Asien-Stillahavsområdet. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
DTI Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Drilling Tools International Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$2.90 |
| 52 veckors högsta | US$4.69 |
| 52 veckors lägsta | US$1.65 |
| Beta | -0.59 |
| 1 månads förändring | -12.65% |
| 3 månaders förändring | -20.98% |
| 1 års förändring | 4.32% |
| 3 års förändring | -62.92% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -70.56% |
Senaste nyheter och uppdateringar
DTI: Share Repurchases And 2026 Earnings Guidance Will Drive Future Upside
Analysts have adjusted their price target on Drilling Tools International to $6.00, supported by assumptions that now reflect a discount rate of 8.49%, revenue growth of 5.33%, a profit margin of 11.63%, and a future P/E of 13.12x. What's in the News Drilling Tools International reaffirmed earnings guidance for the year ending December 31, 2026, with expected revenue in the range of $155 million to $170 million and an outcome between a net loss of $500,000 and net income of $3,000,000 (company guidance).DTI: Share Repurchases And 2026 Margin Outlook Will Drive Future Upside
Analysts have adjusted their price target for Drilling Tools International to $6.00, reflecting updated assumptions around discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E multiples, while keeping the fair value estimate unchanged at $6.00. What's in the News From October 1, 2025 to December 31, 2025, Drilling Tools International repurchased 42,650 shares for $0.11 million, representing 0.12% of shares under its existing buyback program (company filing).Drilling Tools International Benefits From Diversification Despite Geopolitical Turmoil
Summary Drilling Tools International is upgraded to 'Buy' due to rapid Eastern Hemisphere expansion and undervalued multiples. DTI’s international revenue nearly doubled, offsetting North American softness; proprietary tools drive efficiency and market share gains. Despite Middle East geopolitical risks, DTI’s diversification, operational execution, and attractive valuation support medium-term upside potential. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| DTI | US Energy Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.7% | -1.2% | 2.5% |
| 1Y | 4.3% | 89.4% | 26.4% |
Avkastning vs industri: DTI presterade sämre än US Energy Services branschen som gav 89.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: DTI presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| DTI volatility | |
|---|---|
| DTI Average Weekly Movement | 11.7% |
| Energy Services Industry Average Movement | 6.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: DTI s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: DTI s veckovolatilitet ( 12% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1984 | 432 | R. Prejean | www.drillingtools.com |
Drilling Tools International Corporation designar, konstruerar, tillverkar och tillhandahåller ett hyresfokuserat utbud av verktyg för användning vid horisontell och riktad borrning på land och till havs i Nordamerika, Europa, Mellanöstern och Asien-Stillahavsområdet. Företaget erbjuder verktyg och tjänster för borrning i borrhål, främst för användning på land och till havs, samt en portfölj med fokus på uthyrning, inklusive verktyg för riktad borrning, stabilisatorer, borrkragar, hålöppnare, rullreamers och underenheter. Bolaget grundades 1984 och har sitt huvudkontor i Houston, Texas.
Drilling Tools International Corporation Sammanfattning av grunderna
| DTI grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$103.31m |
| Vinst(TTM) | -US$3.63m |
| Intäkter(TTM) | US$154.71m |
Är DTI övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| DTI resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$154.71m |
| Kostnad för intäkter | US$41.15m |
| Bruttovinst | US$113.56m |
| Övriga kostnader | US$117.19m |
| Intäkter | -US$3.63m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.10 |
| Bruttomarginal | 73.40% |
| Nettovinstmarginal | -2.35% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 43.0% |
Hur har DTI utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 11:33 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Drilling Tools International Corporation bevakas av 2 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Francis Lloyd Byrne | Jefferies LLC |
| Stephen Ferazani | Sidoti & Company, LLC |