Leishen Energy Holding (LSE) Aktievy
Leishen Energy Holding Co, Ltd, genom sina dotterbolag, tillhandahåller utrustning för ren energi och integrerade lösningar för olje- och gasindustrin i Kina, Centralasien och Sydostasien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
LSE Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Leishen Energy Holding Co., Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$4.49 |
| 52 veckors högsta | US$9.78 |
| 52 veckors lägsta | US$3.80 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | -14.80% |
| 3 månaders förändring | -2.39% |
| 1 års förändring | -16.07% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 3.22% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| LSE | US Energy Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -5.0% | -5.0% | 1.8% |
| 1Y | -16.1% | 79.4% | 28.4% |
Avkastning vs industri: LSE presterade sämre än US Energy Services branschen som gav 79.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: LSE presterade sämre än US marknaden som gav 28.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| LSE volatility | |
|---|---|
| LSE Average Weekly Movement | 10.2% |
| Energy Services Industry Average Movement | 7.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: LSE har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: LSE s veckovolatilitet ( 10% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2007 | n/a | Hongliang Li | www.r-egroup.com |
Leishen Energy Holding Co, Ltd, genom sina dotterbolag, tillhandahåller utrustning för ren energi och integrerade lösningar för olje- och gasindustrin i Folkrepubliken Kina, Centralasien och Sydostasien. Verksamheten bedrivs genom fyra segment: Ren energiutrustning; Produktion och drift av ny energi; Digitaliserings- och integrationsutrustning; samt Tekniska tjänster för olje- och gasindustrin. Företaget erbjuder utrustning för ren energi, inklusive kolvkompressorenheter, expansionsenheter, värmesystem för brunnshuvud (elektromagnetisk energi/solenergi), säkerhetskontrollsystem för brunnshuvud, separationssystem för olja och vatten, onlineprovtagningssystem för naturgas, skidmonterad utrustning för olja och gas samt flexibla kompositrör av polymer.
Leishen Energy Holding Co., Ltd. Sammanfattning av grunderna
| LSE grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$73.38m |
| Vinst(TTM) | US$1.25m |
| Intäkter(TTM) | US$48.34m |
Är LSE övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LSE resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$48.34m |
| Kostnad för intäkter | US$39.81m |
| Bruttovinst | US$8.53m |
| Övriga kostnader | US$7.27m |
| Intäkter | US$1.25m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.074 |
| Bruttomarginal | 17.64% |
| Nettovinstmarginal | 2.60% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 6.7% |
Hur har LSE utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 23:47 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2025/09/30 |
| Årlig intjäning | 2025/09/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Leishen Energy Holding Co., Ltd. bevakas av 0 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.