Aemetis (AMTX) Aktievy
Aemetis, Inc. är verksamt inom förnybar naturgas och förnybara bränslen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
AMTX Community Fair Values
See what 24 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Aemetis, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$2.50 |
| 52 veckors högsta | US$3.80 |
| 52 veckors lägsta | US$1.30 |
| Beta | 1.46 |
| 1 månads förändring | -4.58% |
| 3 månaders förändring | 73.61% |
| 1 års förändring | 42.05% |
| 3 års förändring | -42.79% |
| 5 års förändring | -81.29% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -98.33% |
Senaste nyheter och uppdateringar
AMTX: Fair Outlook Will Balance Audit Transition And Renewable Gas Execution
Analysts have adjusted their price targets on Aemetis, reflecting updated assumptions for revenue growth, profit margins, and future P/E that point to a more measured outlook for the stock. What's in the News Aemetis plans to change its independent registered public accounting firm.AMTX: Expanded Share Authorization Will Pressure Returns Despite Growing Renewable Gas Platform
Aemetis’ analyst price target has been revised to $2.50, with analysts pointing to updated assumptions around a 9.28% discount rate, 61.85% revenue growth, a 12.63% profit margin, and a future P/E of 2.37 as key drivers of their valuation reset. What's in the News The Audit Committee approved the engagement of KPMG LLP as Aemetis' independent registered public accounting firm starting with the quarter ending March 31, 2026.AMTX: Expanded Share Authorization And RNG Platform Will Shape Future Cash Flows
Analysts have made modest adjustments to their price target on Aemetis, reflecting updated views on discount rates, revenue growth expectations, profit margins and future P/E assumptions, while maintaining the fair value estimate at $2.50. What's in the News The Audit Committee approved the engagement of KPMG as Aemetis' independent registered public accounting firm starting with the quarter ending March 31, 2026.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| AMTX | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 15.7% | -5.9% | 2.5% |
| 1Y | 42.0% | 31.9% | 26.4% |
Avkastning vs industri: AMTX översteg US Oil and Gas branschen som gav 31.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: AMTX översteg US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| AMTX volatility | |
|---|---|
| AMTX Average Weekly Movement | 18.6% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: AMTX s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: AMTX s veckovolatilitet ( 19% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 220 | Eric McAfee | www.aemetis.com |
Aemetis, Inc. är verksamt inom förnybar naturgas och förnybara bränslen. Företaget är verksamt inom segmenten California Ethanol, California Dairy Renewable Natural Gas och India Biodiesel. Företaget bedriver verksamhet inom drift, förvärv, utveckling och kommersialisering av produkter och teknik med låg och negativ koldioxidintensitet som ersätter fossila bränsleprodukter.
Aemetis, Inc. Sammanfattning av grunderna
| AMTX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$188.58m |
| Vinst(TTM) | -US$74.18m |
| Intäkter(TTM) | US$219.71m |
Är AMTX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| AMTX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$219.71m |
| Kostnad för intäkter | US$212.65m |
| Bruttovinst | US$7.07m |
| Övriga kostnader | US$81.25m |
| Intäkter | -US$74.18m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -1.05 |
| Bruttomarginal | 3.22% |
| Nettovinstmarginal | -33.76% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | -166.1% |
Hur har AMTX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 11:30 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Aemetis, Inc. bevakas av 9 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Edward Woo | Ascendiant Capital Markets LLC |
| Carter Driscoll | B. Riley Securities, Inc. |
| Todd Firestone | Evercore ISI |