Ethan Allen Interiors (ETD) Aktievy
Ethan Allen Interiors Inc. är verksamt som ett inredningsföretag samt som tillverkare och återförsäljare av heminredning i USA och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
ETD Community Fair Values
See what 7 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Ethan Allen Interiors Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$19.74 |
| 52 veckors högsta | US$31.41 |
| 52 veckors lägsta | US$18.28 |
| Beta | 1.04 |
| 1 månads förändring | -11.99% |
| 3 månaders förändring | -14.06% |
| 1 års förändring | -24.28% |
| 3 års förändring | -24.74% |
| 5 års förändring | -31.62% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 196.10% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Ethan Allen Interiors: Interior Is Robust, But External Factors Hinder Its Upside
Summary Ethan Allen Interiors remains fundamentally resilient but faces persistent macroeconomic and housing market headwinds, limiting near-term recovery prospects. I maintain a hold rating on ETD, downgrading from buy, as technicals remain bearish and upside to target prices is modest amid ongoing challenges. ETD's cost discipline, geographic diversification, and robust, debt-free balance sheet support its ability to sustain operations and dividends despite thin margins. Valuation remains reasonable with a new DDM target price of $24.04 and a P/S-derived fair value of $22.96, both narrowly above current levels. Read the full article on Seeking AlphaETD: Modest Price Trim And Steady Cash Assumptions Will Support Future Upside
Analysts have trimmed their price target on Ethan Allen Interiors by $1 to reflect updated assumptions around discount rates and forward P/E expectations, while keeping the underlying fair value estimate broadly aligned with prior views. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts view the modest US$1 reduction in the price target as a calibration to updated discount rate and P/E assumptions, not a change in the underlying long term view of the business.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ETD | US Consumer Durables | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.3% | 5.4% | 1.1% |
| 1Y | -24.3% | 8.4% | 28.7% |
Avkastning vs industri: ETD presterade sämre än US Consumer Durables branschen som gav 8.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ETD presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ETD volatility | |
|---|---|
| ETD Average Weekly Movement | 3.4% |
| Consumer Durables Industry Average Movement | 7.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: ETD har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: ETD s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1932 | 3,105 | M. Kathwari | www.ethanallen.com |
Ethan Allen Interiors Inc. är verksamt som inredningsföretag, tillverkare och återförsäljare av heminredning i USA och internationellt. Bolaget bedriver verksamhet genom två segment, Wholesale och Retail. Företaget erbjuder möbler som sängar, byråer, armaturer, bord, stolar, bufféer, underhållningsenheter, hemmakontorsmöbler och trädetaljer; klädsel som består av tygklädda produkter som sovsoffor, recliners och andra rörliga möbler, stolar, ottomaner, specialkuddar, soffor, loveseats, tillskurna tyger och läder; och fönsterbehandlingar och draperihårdvara, väggdekorationer, blommor, belysning, klockor, madrasser, överkast, plädar, kuddar, dekorativa accenter, mattor, golv, väggbeklädnader och utomhusmöbler.
Ethan Allen Interiors Inc. Sammanfattning av grunderna
| ETD grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$502.31m |
| Vinst(TTM) | US$40.40m |
| Intäkter(TTM) | US$593.09m |
Är ETD övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ETD resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$593.09m |
| Kostnad för intäkter | US$234.88m |
| Bruttovinst | US$358.21m |
| Övriga kostnader | US$317.82m |
| Intäkter | US$40.40m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.59 |
| Bruttomarginal | 60.40% |
| Nettovinstmarginal | 6.81% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har ETD utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger ETD en tillförlitlig utdelning?
Se ETD utdelningshistorik och jämförelsetal| Ethan Allen Interiors datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 13 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | May 27 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 13 days |
| Dagar till utdelningsdag | 1 day |
Ger ETD en tillförlitlig utdelning?
Se ETD utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 21:53 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Ethan Allen Interiors Inc. bevakas av 9 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| null null | Argus Research Company |
| Kristine Koerber | Barrington Research Associates, Inc. |
| Matthew Fassler | Goldman Sachs |