Cavco Industries (CVCO) Aktievy
Cavco Industries, Inc. designar, producerar och säljer fabriksbyggda bostäder främst i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för CVCO från våra riskkontroller.
CVCO Community Fair Values
Create NarrativeSee what 9 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Cavco Industries, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$509.17 |
| 52 veckors högsta | US$713.01 |
| 52 veckors lägsta | US$393.53 |
| Beta | 1.31 |
| 1 månads förändring | -5.64% |
| 3 månaders förändring | -12.42% |
| 1 års förändring | 7.69% |
| 3 års förändring | 87.83% |
| 5 års förändring | 130.11% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 6,688.93% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Cavco Industries: Declining Backlog And Challenging Market Conditions Worry Me (Downgrade)
Summary Cavco Industries is downgraded from 'buy' to 'hold' due to declining backlog and worsening profitability despite rising revenue. CVCO's revenue growth is driven by higher home deliveries, price increases, and the American Homestar acquisition, but SG&A costs and acquisition expenses pressured margins. Backlog dropped from $224 million to $160 million year-over-year, raising concerns about forward demand despite a strong balance sheet and no debt. Shares remain expensive relative to peers; upcoming Q4 results and backlog stabilization are critical for future rating upgrades. Read the full article on Seeking AlphaCVCO: Outperform Upgrade And Earnings Framework Will Support Future Upside
Analysts have adjusted their price target for Cavco Industries to $587.50, reflecting updated assumptions around discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E, and supported by recent research that upgraded the stock to Outperform from Neutral. Analyst Commentary Recent research that moved Cavco Industries to an Outperform rating has sparked fresh discussion around how the current valuation lines up with the company’s earnings profile, execution track record and potential growth runway.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| CVCO | US Consumer Durables | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 11.7% | 6.4% | 1.1% |
| 1Y | 7.7% | 8.4% | 28.7% |
Avkastning vs industri: CVCO matchade US Consumer Durables branschen som gav 8.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: CVCO presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| CVCO volatility | |
|---|---|
| CVCO Average Weekly Movement | 6.5% |
| Consumer Durables Industry Average Movement | 7.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: CVCO har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: CVCO s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1965 | 7,700 | Bill Boor | www.cavcohomes.com |
Cavco Industries, Inc. designar, producerar och säljer fabriksbyggda bostäder främst i USA. Verksamheten bedrivs inom två segment: Fabriksbyggda bostäder och Finansiella tjänster. Företaget tillverkar husvagnar av parkmodell, semesterstugor och fabriksbyggda kommersiella byggnader, inklusive hyreshus, bostadsrätter, hotell, bostäder för arbetare, skolor och bostäder för USA:s militära trupper.
Cavco Industries, Inc. Sammanfattning av grunderna
| CVCO grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.91b |
| Vinst(TTM) | US$190.55m |
| Intäkter(TTM) | US$2.24b |
Är CVCO övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| CVCO resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.24b |
| Kostnad för intäkter | US$1.68b |
| Bruttovinst | US$499.65m |
| Övriga kostnader | US$309.10m |
| Intäkter | US$190.55m |
Senast redovisade vinst
Mar 28, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 24.80 |
| Bruttomarginal | 22.26% |
| Nettovinstmarginal | 8.49% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.1% |
Hur har CVCO utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/24 02:44 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/28 |
| Årlig intjäning | 2026/03/28 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Cavco Industries, Inc. bevakas av 3 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Daniel Moore | CJS Securities, Inc. |
| Gregory Palm | Craig-Hallum Capital Group LLC |
| Brian Hollenden | Sidoti & Company, LLC |