Clarivate (CLVT) Aktievy
Clarivate Plc tillhandahåller informationstjänster i Nord- och Sydamerika, Mellanöstern, Afrika, Europa och Asien/Stillahavsområdet. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för CLVT från våra riskkontroller.
CLVT Community Fair Values
Create NarrativeSee what 16 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
Clarivate Plc Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$2.53 |
| 52 veckors högsta | US$4.77 |
| 52 veckors lägsta | US$1.66 |
| Beta | 1.41 |
| 1 månads förändring | -11.54% |
| 3 månaders förändring | 10.00% |
| 1 års förändring | -40.05% |
| 3 års förändring | -68.41% |
| 5 års förändring | -92.13% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -81.23% |
Senaste nyheter och uppdateringar
CLVT: Free Cash Flow May Offset AI And Portfolio Execution Risks
Analysts have trimmed Clarivate price targets into a roughly $2.40 to $6 range, citing concerns around AI-related disruption risks and execution questions on the planned Life Sciences and Healthcare unit sale, even as some highlight solid free cash flow performance and guidance. Analyst Commentary Recent research notes reflect a mixed but generally cautious stance on Clarivate, with most firms trimming price targets while keeping ratings unchanged.Clarivate: Business Showed Signs Of Stabilization, But It Is Not Enough
Summary Clarivate delivered improved Q1 2026 results, with organic growth turning positive at 0.6% and margin expansion, but reported revenue still declined year over year. Segment trends stabilized, notably with Academia & Government and Life Sciences & Healthcare returning to growth, though IPPG remained a drag at -1.3% organic growth. AI-driven product enhancements and the Value Creation Plan could accelerate organic growth, but sustained improvement is needed before a re-rating is justified. I maintain a hold rating, seeking several more quarters of cleaner execution and stronger IPPG performance before turning more constructive. Read the full article on Seeking AlphaCLVT: Life Sciences Sale Execution Will Drive Upside Despite AI Risk
Analysts have trimmed their price expectations for Clarivate, with new targets ranging roughly from $2.40 to $6.00. They cited concerns around AI-related disruption risks and execution on the planned Life Sciences and Healthcare asset sale.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| CLVT | US Professional Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.3% | 0.9% | 1.5% |
| 1Y | -40.0% | -21.6% | 28.6% |
Avkastning vs industri: CLVT presterade sämre än US Professional Services branschen som gav -21.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: CLVT presterade sämre än US marknaden som gav 28.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| CLVT volatility | |
|---|---|
| CLVT Average Weekly Movement | 8.6% |
| Professional Services Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: CLVT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: CLVT s veckovolatilitet ( 9% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1864 | 12,000 | Matti Shem Tov | www.clarivate.com |
Clarivate Plc tillhandahåller informationstjänster i Nord- och Sydamerika, Mellanöstern, Afrika, Europa och Asien/Stillahavsområdet. Verksamheten bedrivs genom tre segment: Academia & Government, Intellectual Property samt Life Sciences & Healthcare. Företaget erbjuder lösningar för vetenskaplig och akademisk forskning; Web of Science Research Intelligence, en AI-anpassad lösning; ProQuest-lösningar för att få tillgång till tvärvetenskapligt kurerat innehåll, såsom databaser, avhandlingar, nyheter, primärkällor, böcker och videoformat; biblioteksprogramvara, inklusive Alma, en plattform för bibliotekstjänster; samt Vega och Polaris för offentliga bibliotek.
Clarivate Plc Sammanfattning av grunderna
| CLVT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$1.63b |
| Vinst(TTM) | -US$137.40m |
| Intäkter(TTM) | US$2.45b |
Är CLVT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| CLVT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.45b |
| Kostnad för intäkter | US$818.70m |
| Bruttovinst | US$1.63b |
| Övriga kostnader | US$1.77b |
| Intäkter | -US$137.40m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.21 |
| Bruttomarginal | 66.54% |
| Nettovinstmarginal | -5.62% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 88.9% |
Hur har CLVT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 07:15 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Clarivate Plc bevakas av 13 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Manav Patnaik | Barclays |
| Heather Balsky | BofA Global Research |
| Zachary Cummins | B. Riley Securities, Inc. |