LegalZoom.com (LZ) Aktievy
LegalZoom.com, Inc. driver tillsammans med sina dotterbolag en onlineplattform som stödjer de juridiska, efterlevnads- och företagsledningsbehoven hos småföretag och konsumenter i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
LZ Community Fair Values
See what 16 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
LegalZoom.com, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$6.29 |
| 52 veckors högsta | US$12.40 |
| 52 veckors lägsta | US$5.28 |
| Beta | 1.33 |
| 1 månads förändring | -2.78% |
| 3 månaders förändring | -10.53% |
| 1 års förändring | -31.11% |
| 3 års förändring | -46.42% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -83.38% |
Senaste nyheter och uppdateringar
LZ: AI Services And Key Partnership Will Drive Future Upside Potential
Analysts have trimmed their price target on LegalZoom.com from $8.71 to $8.29, reflecting updated assumptions around fair value, revenue growth, profit margins, and future P/E levels. What's in the News LegalZoom rolled out a major reinvention of its Virtual Mail service for business customers, adding an AI powered digital mailroom that filters unwanted mail, categorizes important documents, and generates instant summaries to help customers manage mail from any device.LegalZoom: Setup Is Still Not Clean Enough To Justify A Buy
Summary LegalZoom maintains a Hold rating as Q1 growth was aided by one-off items and margin weakness persists. The higher-value subscription strategy is gaining traction, with registered agent and legal advisory revenues up 17% and 25% y/y, respectively. Partnerships, notably with GoDaddy, are expanding LZ's distribution, but subscription units remained flat y/y at 1.92 million. Despite a seemingly cheap 4x forward EBITDA multiple, valuation remains compressed until LZ demonstrates cleaner organic growth and margin improvement. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| LZ | US Professional Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.1% | 2.0% | 1.8% |
| 1Y | -31.1% | -22.0% | 28.4% |
Avkastning vs industri: LZ presterade sämre än US Professional Services branschen som gav -22 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: LZ presterade sämre än US marknaden som gav 28.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| LZ volatility | |
|---|---|
| LZ Average Weekly Movement | 6.3% |
| Professional Services Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: LZ har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: LZ s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1999 | 1,196 | Jeff Stibel | www.legalzoom.com |
LegalZoom.com, Inc. driver tillsammans med sina dotterbolag en onlineplattform som stöder de juridiska, efterlevnads- och affärshanteringsbehoven hos småföretag och konsumenter i USA. Företagets plattform erbjuder företagsbildningsprodukter, såsom aktiebolag, införlivande av C- och S-företag, ideella bildningar, doing-business-as, företagsändringar och arkivering, företagslicenser, juridiska former och informationsrapporter om förmånligt ägande; och immateriella produkter bestående av varumärkes- och patentansökningar och upphovsrättsregistreringar. Företaget tillhandahåller också konsumenttjänster, fastighetsplanering och andra tjänster som omfattar sista vilja och testamente, livstestamente, livsförvaltning, fullmakt och juridiska formulär.
LegalZoom.com, Inc. Sammanfattning av grunderna
| LZ grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$1.08b |
| Vinst(TTM) | US$11.40m |
| Intäkter(TTM) | US$779.71m |
Är LZ övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| LZ resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$779.71m |
| Kostnad för intäkter | US$265.93m |
| Bruttovinst | US$513.79m |
| Övriga kostnader | US$502.38m |
| Intäkter | US$11.40m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.066 |
| Bruttomarginal | 65.89% |
| Nettovinstmarginal | 1.46% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har LZ utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 21:57 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
LegalZoom.com, Inc. bevakas av 15 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Ross Sandler | Barclays |
| X. Lu | Barclays |
| Trevor Young | Barclays |