Innodata (INOD) Aktievy
Innodata Inc. är verksamt som datateknikföretag i USA, Storbritannien, Nederländerna, Kanada, Tyskland, Belgien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
INOD Community Fair Values
See what 141 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Innodata Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$95.48 |
| 52 veckors högsta | US$114.77 |
| 52 veckors lägsta | US$34.23 |
| Beta | 2.4 |
| 1 månads förändring | 125.51% |
| 3 månaders förändring | 106.71% |
| 1 års förändring | 139.00% |
| 3 års förändring | 756.32% |
| 5 års förändring | 1,403.62% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 5,628.75% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Innodata Inc. (INOD): Powering Smart Data for Generative AI and the Inflection Point in High-Complexity LLM Engineering
Innodata Inc. (INOD), a leading data engineering provider for the world’s largest technology companies, reported its Q1 fiscal 2026 earnings on May 7, 2026 , delivering a performance that signaled its total transformation into a mission-critical AI utility [1, 2].INOD: Complex Data Training And Customer Diversification Will Support Future Upside
Analysts have lifted their price target on Innodata to $100 from $95, citing Q4 revenue and EBITDA that came in ahead of estimates, as well as management commentary about expanding complex data training capabilities and a broader customer base. Analyst Commentary Recent research points to stronger Q4 execution, with revenue and EBITDA coming in ahead of estimates and management emphasizing progress in complex data training and a broader customer base.INOD: Complex Data Training Expansion Will Support Future Enterprise Demand
Analysts have raised their price target on Innodata by $5 to $100, citing recent revenue and EBITDA results that exceeded expectations as well as the company’s progress in expanding its data training capabilities and diversifying its customer base. Analyst Commentary Recent research highlights both optimism and caution around Innodata, with the latest price target move to $100 reflecting how analysts are weighing strong execution against ongoing risks.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| INOD | US Professional Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 8.3% | 1.9% | 1.2% |
| 1Y | 139.0% | -22.1% | 28.7% |
Avkastning vs industri: INOD översteg US Professional Services branschen som gav -22.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: INOD översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| INOD volatility | |
|---|---|
| INOD Average Weekly Movement | 27.6% |
| Professional Services Industry Average Movement | 7.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: INOD s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: INOD s veckovolatilitet har ökat från 17% till 27% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1988 | 10,064 | Jack Abuhoff | www.innodata.com |
Innodata Inc. är verksamt som datateknikföretag i USA, Storbritannien, Nederländerna, Kanada, Tyskland, Belgien och internationellt. Företaget är verksamt genom tre segment: Digital Data Solutions (DDS), Synodex och Agility. Segmentet DDS tillhandahåller data för träning och efterträning av artificiell intelligens (AI), modellutvärdering, anpassning, säkerhet, implementering och integrering av AI-modeller samt AI-aktiverade plattformar.
Innodata Inc. Sammanfattning av grunderna
| INOD grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.12b |
| Vinst(TTM) | US$39.29m |
| Intäkter(TTM) | US$283.42m |
Är INOD övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| INOD resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$283.42m |
| Kostnad för intäkter | US$165.75m |
| Bruttovinst | US$117.67m |
| Övriga kostnader | US$78.38m |
| Intäkter | US$39.29m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.20 |
| Bruttomarginal | 41.52% |
| Nettovinstmarginal | 13.86% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har INOD utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 06:07 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Innodata Inc. bevakas av 6 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Hamed Khorsand | BWS Financial Inc. |
| George Sutton | Craig-Hallum Capital Group LLC |
| Allen Klee | Maxim Group |