V2X (VVX) Aktievy
V2X, Inc. tillhandahåller kritiska uppdragslösningar och supporttjänster till försvarskunder internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
VVX Community Fair Values
See what 17 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
V2X, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$73.97 |
| 52 veckors högsta | US$78.36 |
| 52 veckors lägsta | US$43.42 |
| Beta | 0.13 |
| 1 månads förändring | 16.87% |
| 3 månaders förändring | 8.97% |
| 1 års förändring | 56.09% |
| 3 års förändring | 78.37% |
| 5 års förändring | 41.98% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 243.41% |
Senaste nyheter och uppdateringar
V2X, Inc.: Record Backlog And Earnings Inflection - Q1 2026 Earnings Review
Summary V2X, Inc. is rated Hold, trading near its intrinsic value of $80–$82 per share after strong Q1 FY2026 results. Record $13.8B backlog and 94% FY2026 revenue visibility support 9% guided top-line growth, with Adj. EPS guidance raised to $5.75–$6.15. Strategic pillars include customer diversification, AI-driven operational efficiency, targeted M&A, and margin expansion, with 21% of Q1 revenue from non-military clients. Key risks are elevated leverage, Middle East revenue concentration (32%), and potential goodwill impairment from the Vertex acquisition. Read the full article on Seeking AlphaVVX: Qualified Pipeline And Contract Wins Will Support Future Awards
The updated analyst price target for V2X edges down by about $1 per share to roughly $93, as analysts factor in slightly higher discount rates, modestly firmer revenue growth, profit margins, and future P/E assumptions supported by recent research citing a large qualified pipeline, contract wins, and solid Q4 execution. Analyst Commentary Recent Street research on V2X shows a mix of views, with a clear cluster of bullish analysts raising price targets after Q4 results and updated guidance.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| VVX | US Aerospace & Defense | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.8% | 2.2% | 1.2% |
| 1Y | 56.1% | 30.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: VVX översteg US Aerospace & Defense branschen som gav 30.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: VVX översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| VVX volatility | |
|---|---|
| VVX Average Weekly Movement | 5.9% |
| Aerospace & Defense Industry Average Movement | 9.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: VVX har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: VVX s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2014 | 16,200 | Jeremy Wensinger | www.gov2x.com |
V2X, Inc. tillhandahåller kritiska uppdragslösningar och supporttjänster till försvarskunder internationellt. Företaget erbjuder en rad integrerade lösningar för beredskap för påverkan inom flera områden, integrerad hantering av leveranskedjan, uppdragslösningar, förnyelse och modernisering av plattformar, nationell säkerhet, försvar, civila och internationella kunder. Företaget bildades 2014 och har sitt huvudkontor i Reston, Virginia.
V2X, Inc. Sammanfattning av grunderna
| VVX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$2.32b |
| Vinst(TTM) | US$88.70m |
| Intäkter(TTM) | US$4.72b |
Är VVX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| VVX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$4.72b |
| Kostnad för intäkter | US$4.32b |
| Bruttovinst | US$401.10m |
| Övriga kostnader | US$312.40m |
| Intäkter | US$88.70m |
Senast redovisade vinst
Apr 03, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 2.83 |
| Bruttomarginal | 8.50% |
| Nettovinstmarginal | 1.88% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 97.5% |
Hur har VVX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 14:01 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/04/03 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
V2X, Inc. bevakas av 18 analytiker. 12 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Peter Arment | Baird |
| Mariana Perez Mora | BofA Global Research |
| Daniel Drawbaugh | B. Riley Securities, Inc. |