Trinity Industries (TRN) Aktievy
Trinity Industries, Inc. tillhandahåller produkter och tjänster för järnvägsvagnar under varumärket TrinityRail i Nordamerika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
TRN Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Trinity Industries, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$32.72 |
| 52 veckors högsta | US$37.36 |
| 52 veckors lägsta | US$22.38 |
| Beta | 1.38 |
| 1 månads förändring | 3.06% |
| 3 månaders förändring | -5.13% |
| 1 års förändring | 25.89% |
| 3 års förändring | 52.04% |
| 5 års förändring | 14.93% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 7,093.41% |
Senaste nyheter och uppdateringar
TRN: Future Returns Will Rely On EPS Delivery And Ongoing Share Repurchases
Analysts have raised their price target on Trinity Industries from $33.50 to $35.50, citing updated assumptions around discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E that they believe better reflect the company’s current risk and return profile. What's in the News Trinity Industries raised its 2026 earnings guidance, now expecting EPS of $2.20 to $2.40, with the midpoint 16% above the prior range of $1.85 to $2.10, excluding items outside core operations (Key Developments).Trinity Industries: Estimates Remain Too Low
Summary Trinity delivered a strong Q1, raising full-year EPS guidance by 16% and signaling further upside as street estimates remain conservative. TRN benefits from robust industrial production, a $1.6B backlog, and a diversified railcar portfolio, positioning both leasing and product segments for growth. The leasing segment maintains high 35%+ margins and stability, while the rail products segment is rebounding from last year’s downturn as secondary market activity improves. With a clean balance sheet, best-in-class 3.4% dividend yield, and potential for multiple expansion, I see 28% upside to a $46 price target. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| TRN | US Machinery | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.5% | 0.2% | 1.2% |
| 1Y | 25.9% | 41.3% | 28.7% |
Avkastning vs industri: TRN presterade sämre än US Machinery branschen som gav 41.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TRN presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TRN volatility | |
|---|---|
| TRN Average Weekly Movement | 6.0% |
| Machinery Industry Average Movement | 6.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: TRN har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: TRN s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1933 | 6,110 | E. Savage | www.trin.net |
Trinity Industries, Inc. tillhandahåller produkter och tjänster för järnvägsvagnar under varumärket TrinityRail i Nordamerika. Företaget är verksamt inom två segment, Railcar Leasing and Services Group och Rail Products Group. Segmentet Railcar Leasing and Services Group leasar gods- och tankvagnar, skapar och förvaltar leasingavtal för tredjepartsinvesterare och tillhandahåller leasing, förvaltning och administrativa tjänster för vagnparker, underhåll och modifiering av vagnar samt andra produkter och tjänster inom järnvägslogistik.
Trinity Industries, Inc. Sammanfattning av grunderna
| TRN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$2.60b |
| Vinst(TTM) | US$262.30m |
| Intäkter(TTM) | US$2.06b |
Är TRN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TRN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.06b |
| Kostnad för intäkter | US$1.50b |
| Bruttovinst | US$559.40m |
| Övriga kostnader | US$297.10m |
| Intäkter | US$262.30m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 3.30 |
| Bruttomarginal | 27.11% |
| Nettovinstmarginal | 12.71% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 470.6% |
Hur har TRN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger TRN en tillförlitlig utdelning?
Se TRN utdelningshistorik och jämförelsetal| Trinity Industries datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jul 15 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jul 31 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 50 days |
| Dagar till utdelningsdag | 66 days |
Ger TRN en tillförlitlig utdelning?
Se TRN utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 08:51 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Trinity Industries, Inc. bevakas av 14 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Mehvish Rahman | Citigroup Inc |
| Kristine Kubacki | CLSA |
| Andrzej Tomczyk | Goldman Sachs |