Creema (4017) Aktievy
Creema Ltd., tillsammans med sina dotterbolag, verkar som en marknadsplats online där privatpersoner direkt kan köpa och sälja handgjorda originalverk online i Japan och Asien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
4017 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Creema Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | JP¥216.00 |
| 52 veckors högsta | JP¥343.00 |
| 52 veckors lägsta | JP¥212.00 |
| Beta | 0.75 |
| 1 månads förändring | -1.37% |
| 3 månaders förändring | -9.62% |
| 1 års förändring | -16.28% |
| 3 års förändring | -44.62% |
| 5 års förändring | -93.76% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -95.92% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| 4017 | JP Specialty Retail | JP Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.4% | 5.0% | 3.4% |
| 1Y | -16.3% | 30.9% | 43.2% |
Avkastning vs industri: 4017 presterade sämre än JP Specialty Retail branschen som gav 30.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: 4017 presterade sämre än JP marknaden som gav 43.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| 4017 volatility | |
|---|---|
| 4017 Average Weekly Movement | 3.0% |
| Specialty Retail Industry Average Movement | 4.3% |
| Market Average Movement | 5.0% |
| 10% most volatile stocks in JP Market | 9.7% |
| 10% least volatile stocks in JP Market | 2.5% |
Stabil aktiekurs: 4017 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för JP.
Volatilitet över tid: 4017 s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2009 | 79 | Kotaro Marubayashi | www.creema.jp |
Creema Ltd., tillsammans med sina dotterbolag, bedriver verksamhet som en marknadsplats online där privatpersoner direkt kan köpa och sälja handgjorda originalverk online i Japan och Asien. Bolaget hjälper användare att hitta produkter i olika kategorier, såsom accessoarer och smycken, väskor och ryggsäckar, plånböcker, fodral och tillbehörsfodral, fodral till iPhone, smartphones och datorer, mode, möbler, inredningsartiklar, konst, porslin/kök och andra tillbehör. Företaget erbjuder också produkter i andra kategorier, inklusive uppstoppade djur, figurer, diverse varor, pappersvaror, husdjursartiklar, babybarn, bröllop, män, mat, alkohol, drycker och andra handgjorda material.
Creema Ltd. Sammanfattning av grunderna
| 4017 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | JP¥1.46b |
| Vinst(TTM) | JP¥27.00m |
| Intäkter(TTM) | JP¥2.54b |
Är 4017 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| 4017 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | JP¥2.54b |
| Kostnad för intäkter | JP¥515.00m |
| Bruttovinst | JP¥2.02b |
| Övriga kostnader | JP¥1.99b |
| Intäkter | JP¥27.00m |
Senast redovisade vinst
Feb 28, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 4.00 |
| Bruttomarginal | 79.68% |
| Nettovinstmarginal | 1.07% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 34.9% |
Hur har 4017 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 01:54 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/02/28 |
| Årlig intjäning | 2026/02/28 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Creema Ltd. bevakas av 1 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Keita Fujino | The Stock Research Center |