Fidia (FDA) Aktievy
Fidia S.p.A., tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, tillverkar och säljer höghastighetsfrässystem, numeriska styrsystem, fräshuvuden och mjukvarusystem. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
FDA Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Fidia S.p.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €0.0048 |
| 52 veckors högsta | €0.73 |
| 52 veckors lägsta | €0.003 |
| Beta | 0.42 |
| 1 månads förändring | -40.00% |
| 3 månaders förändring | -95.20% |
| 1 års förändring | -99.04% |
| 3 års förändring | -99.90% |
| 5 års förändring | -99.90% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
The Market Doesn't Like What It Sees From Fidia S.p.A.'s (BIT:FDA) Revenues Yet As Shares Tumble 27%
Unfortunately for some shareholders, the Fidia S.p.A. ( BIT:FDA ) share price has dived 27% in the last thirty days...Why Investors Shouldn't Be Surprised By Fidia S.p.A.'s (BIT:FDA) 34% Share Price Plunge
Fidia S.p.A. ( BIT:FDA ) shares have had a horrible month, losing 34% after a relatively good period beforehand. For...Investors Aren't Buying Fidia S.p.A.'s (BIT:FDA) Revenues
Fidia S.p.A.'s ( BIT:FDA ) price-to-sales (or "P/S") ratio of 0.2x may look like a pretty appealing investment...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| FDA | IT Machinery | IT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -40.0% | 5.4% | 2.6% |
| 1Y | -99.0% | 3.7% | 18.9% |
Avkastning vs industri: FDA presterade sämre än Italian Machinery branschen som gav 3.7 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: FDA presterade sämre än Italian marknaden som gav 18.9 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| FDA volatility | |
|---|---|
| FDA Average Weekly Movement | 62.2% |
| Machinery Industry Average Movement | 6.0% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.7% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.2% |
Stabil aktiekurs: FDA s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Italian.
Volatilitet över tid: FDA s veckovolatilitet har ökat från 32% till 62% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1974 | 140 | Luigi Maniglio | www.fidia.it |
Fidia S.p.A., tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, tillverkar och säljer höghastighetsfrässystem, numeriska styrningar, fräshuvuden och mjukvarusystem. Tillbehören omfattar HMS, en anordning för att mäta och kompensera geometriska fel på kontinuerliga eller indexerade bi-rotativa huvuden och roterande bord; TMSC, en anordning för att mäta verktygets längd och diameter samt för att kontrollera formen; K5 tracer, en lösning för att utföra kontinuerlig skanning av 3D-ytor; tryckknappspaneler; XPower digitala drivenheter för axel- och spindelrörelse; och I/O Line in-/utmatningsmoduler. Bland företagets programvarulösningar finns ViMill, en antikollisionslösning; Machine Monitor, en programvara för övervakning av NC-variabler och parametrar; Velocity 6, en lösning för axelstyrning som förbättrar maskinens prestanda; HiMill, en CAM-programvara för bearbetning av formar, modeller och flygkomponenter; Isograph Solution, ett användargränssnitt; och Procedure-PRX, en lösning för kundanpassad automation.
Fidia S.p.A. Sammanfattning av grunderna
| FDA grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €99.12k |
| Vinst(TTM) | -€2.19m |
| Intäkter(TTM) | €21.13m |
Är FDA övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| FDA resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €21.13m |
| Kostnad för intäkter | €6.40m |
| Bruttovinst | €14.73m |
| Övriga kostnader | €16.92m |
| Intäkter | -€2.19m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.11 |
| Bruttomarginal | 69.71% |
| Nettovinstmarginal | -10.37% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 136.7% |
Hur har FDA utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 02:35 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/06/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Fidia S.p.A. bevakas av 2 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Alberto Francese | Intesa Sanpaolo Equity Research |
| Sebastiano Grisetti | Intesa Sanpaolo Equity Research |