Ariston Holding (ARIS) Aktievy
Ariston Holding N.V., genom sina dotterbolag, producerar och distribuerar lösningar för varmvatten och rumsuppvärmning i Nederländerna, Tyskland, Italien, Schweiz och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 6/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
Belöningar
Riskanalys
ARIS Community Fair Values
See what 12 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Ariston Holding N.V. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €3.18 |
| 52 veckors högsta | €5.72 |
| 52 veckors lägsta | €3.10 |
| Beta | 0.99 |
| 1 månads förändring | -18.65% |
| 3 månaders förändring | -35.73% |
| 1 års förändring | -34.54% |
| 3 års förändring | -68.85% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -68.94% |
Senaste nyheter och uppdateringar
ARIS: North American Expansion Will Drive Future Upside Potential
Analysts have raised their price target on Ariston Holding to €5.24 from €4.84, citing updated assumptions about profit margins and a slightly lower future P/E multiple, while keeping fair value estimates and revenue growth expectations broadly in line with earlier views. What's in the News A board meeting is scheduled for March 3, 2026 to approve Ariston Holding N.V.'s FY25 consolidated results (company event filing).ARIS: North American Expansion And Riello Deal Will Support Future Upside
Analysts have adjusted their fair value estimate for Ariston Holding from €5.06 to €4.68, reflecting updated assumptions on revenue growth, profit margins, the discount rate, and future P/E expectations. What's in the News Ariston Holding N.V. scheduled a board meeting on March 3, 2026 to approve FY25 consolidated results, which may update you on recent financial and operational trends (company event filing).Policy Shifts And Heavy CapEx Will Pressure Margins And Future Earnings
Catalysts About Ariston Holding Ariston Holding operates in thermal comfort, supplying heating, water heating, service and combustion technologies across Europe and selected international markets. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ARIS | IT Building | IT Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.6% | -4.4% | 0.7% |
| 1Y | -34.5% | 27.1% | 18.4% |
Avkastning vs industri: ARIS presterade sämre än Italian Building branschen som gav 27.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ARIS presterade sämre än Italian marknaden som gav 18.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ARIS volatility | |
|---|---|
| ARIS Average Weekly Movement | 7.9% |
| Building Industry Average Movement | 6.7% |
| Market Average Movement | 5.3% |
| 10% most volatile stocks in IT Market | 8.7% |
| 10% least volatile stocks in IT Market | 3.3% |
Stabil aktiekurs: ARIS s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Italian.
Volatilitet över tid: ARIS s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av Italian aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1930 | 10,206 | Maurizio Brusadelli | www.aristongroup.com |
Ariston Holding N.V., genom sina dotterbolag, producerar och distribuerar lösningar för varmvatten och rumsuppvärmning i Nederländerna, Tyskland, Italien, Schweiz och internationellt. Företaget är verksamt inom tre divisioner: Thermal Comfort, Burners och Components. Företaget erbjuder produkter för varmvattenberedning, t.ex. värmepumpar, gasdrivna varmvattenberedare, gasdrivna genomströmningsberedare och varmvattenberedare, samt solvärme, elektriska varmvattenberedare och elektriska genomströmningsberedare; och produkter för rumsuppvärmning, t.ex. pannor, värmepumpar, hybridsystem, luftkonditioneringsprodukter, termostater samt direktservice och reservdelar.
Ariston Holding N.V. Sammanfattning av grunderna
| ARIS grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.10b |
| Vinst(TTM) | €132.40m |
| Intäkter(TTM) | €2.75b |
Är ARIS övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ARIS resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €2.75b |
| Kostnad för intäkter | €1.64b |
| Bruttovinst | €1.11b |
| Övriga kostnader | €976.60m |
| Intäkter | €132.40m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Jul 29, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.38 |
| Bruttomarginal | 40.37% |
| Nettovinstmarginal | 4.82% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 54.3% |
Hur har ARIS utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 14:10 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Ariston Holding N.V. bevakas av 16 analytiker. 8 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Paola Saglietti | Banca Akros S.p.A. (ESN) |
| Paola Saglietti | Banca Akros S.p.A. (ESN) |
| Rajesh Patki | Barclays |