This company listing is no longer active
Tarkett (TKTT) Aktievy
Tarkett S.A. erbjuder golv- och sportytelösningar till företag och privatpersoner i Europa, Mellanöstern, Afrika, Nordamerika, Oberoende Staters Samvälde, Asien och Stillahavsområdet samt Latinamerika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
TKTT Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Tarkett S.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €17.00 |
| 52 veckors högsta | €17.25 |
| 52 veckors lägsta | €10.30 |
| Beta | 0.48 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | 2.41% |
| 1 års förändring | 57.41% |
| 3 års förändring | 45.55% |
| 5 års förändring | 18.80% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -37.96% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TKTT | FR Building | FR Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 3.5% | 3.4% |
| 1Y | 57.4% | -22.2% | 1.9% |
Avkastning vs industri: TKTT översteg French Building branschen som gav -22.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TKTT översteg French marknaden som gav 1.9 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TKTT volatility | |
|---|---|
| TKTT Average Weekly Movement | 1.8% |
| Building Industry Average Movement | 5.0% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in FR Market | 10.7% |
| 10% least volatile stocks in FR Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: TKTT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för French.
Volatilitet över tid: TKTT s veckovolatilitet ( 2% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1886 | 11,635 | Fabrice Barthélemy | www.tarkett-group.com |
Tarkett S.A. erbjuder golv- och sportytelösningar till företag och privatpersoner i Europa, Mellanöstern, Afrika, Nordamerika, Oberoende Staters Samvälde, Asien och Stillahavsområdet samt Latinamerika. Företaget tillhandahåller heterogena och homogena vinylgolv, parkett- och laminatgolv, elastiska golv, gummigolv och tillbehör, mattor, linoleumgolv, trägolv, syntetiskt gräs, friidrottsbanor och golv för inomhussporter. Företaget är verksamt inom segmenten arbetsplatser, hälsovård och äldreomsorg, utbildning, bostäder och sport samt hotell och restaurang.
Tarkett S.A. Sammanfattning av grunderna
| TKTT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.11b |
| Vinst(TTM) | -€80.80m |
| Intäkter(TTM) | €3.35b |
Är TKTT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TKTT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €3.35b |
| Kostnad för intäkter | €2.69b |
| Bruttovinst | €658.10m |
| Övriga kostnader | €738.90m |
| Intäkter | -€80.80m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2025
Nästa vinstdatum
Feb 19, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -1.23 |
| Bruttomarginal | 19.66% |
| Nettovinstmarginal | -2.41% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 96.4% |
Hur har TKTT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2025/12/24 15:09 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2025/12/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/06/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Tarkett S.A. bevakas av 13 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Pierre Sylvain Rousseau | Barclays |
| Charles Henri de Mortemart | BNP Paribas |
| Mourad Lahmidi | BNP Paribas |