ENCE Energía y Celulosa (ENC) Aktievy
ENCE Energía y Celulosa, S.A., tillsammans med sina dotterbolag, producerar och säljer eukalyptusmassa och förnybar energi i Spanien, Tyskland, Polen, Italien, Nederländerna, Storbritannien, Grekland, Turkiet och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
ENC Community Fair Values
See what 17 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
ENCE Energía y Celulosa, S.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €2.43 |
| 52 veckors högsta | €3.04 |
| 52 veckors lägsta | €2.14 |
| Beta | 0.23 |
| 1 månads förändring | -0.57% |
| 3 månaders förändring | -3.19% |
| 1 års förändring | -15.92% |
| 3 års förändring | -17.74% |
| 5 års förändring | -27.29% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 28.44% |
Senaste nyheter och uppdateringar
ENC: Higher Margins And Lower Risk Assumptions Will Support Future Upside
Analysts have updated their price target framework for ENCE Energía y Celulosa around a steady fair value of €3.43, reflecting adjusted assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E to capture a different balance of perceived risk and earnings potential. Valuation Changes Fair Value remained steady at €3.43 per share, with no change in the updated framework.ENC: Higher Required Returns And Firmer Margins Will Support Future Upside
Analysts have kept their €3.43 price target for ENCE Energía y Celulosa unchanged. Updated assumptions on discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E help to support this steady view.ENC: Modest Revenue Recovery And Lower Future P/E Will Support Upside
Analysts have adjusted their price target on ENCE Energía y Celulosa to €3.43 per share, citing updated assumptions for revenue growth, discount rate, and future P/E as key drivers behind the revision. Valuation Changes Fair Value: unchanged at €3.43 per share, suggesting the overall valuation outcome from the model is stable despite updates to assumptions.ENC: Stable Metrics And High Future P/E Will Support Upside
Analysts have kept their average price target for ENCE Energía y Celulosa steady at €3.43. This reflects unchanged views on fair value, discount rate, revenue growth and profit margin assumptions, alongside a broadly similar future P/E outlook.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ENC | ES Forestry | ES Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.9% | 0.7% | 1.6% |
| 1Y | -15.9% | -7.8% | 25.5% |
Avkastning vs industri: ENC presterade sämre än Spanish Forestry branschen som gav -7.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ENC presterade sämre än Spanish marknaden som gav 25.5 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ENC volatility | |
|---|---|
| ENC Average Weekly Movement | 3.7% |
| Forestry Industry Average Movement | 4.1% |
| Market Average Movement | 3.8% |
| 10% most volatile stocks in ES Market | 6.9% |
| 10% least volatile stocks in ES Market | 0.9% |
Stabil aktiekurs: ENC har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för Spanish.
Volatilitet över tid: ENC s veckovolatilitet ( 4% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1957 | 1,342 | Ignacio de Colmenares y Brunet | ence.es |
ENCE Energía y Celulosa, S.A., tillsammans med sina dotterbolag, producerar och säljer eukalyptusmassa och förnybar energi i Spanien, Tyskland, Polen, Italien, Nederländerna, Storbritannien, Grekland, Turkiet och internationellt. Företaget erbjuder blekt sulfatmassa av eukalyptus, skogsförvaltning och skogsbrukstjänster samt producerar förnybar energi med biomassa från skogsbruk och jordbruk. Företaget är också verksamt inom produktion och försäljning av elenergi och koldioxidkrediter, produktion och försäljning av biogas och gödningsmedel, utveckling och byggande av biogasanläggningar, drift och försäljning av biomassa samt hantering av skogsavfall och icke-farligt avfall.
ENCE Energía y Celulosa, S.A. Sammanfattning av grunderna
| ENC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €588.66m |
| Vinst(TTM) | -€74.46m |
| Intäkter(TTM) | €726.03m |
Är ENC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ENC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €726.03m |
| Kostnad för intäkter | €440.10m |
| Bruttovinst | €285.92m |
| Övriga kostnader | €360.38m |
| Intäkter | -€74.46m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jul 21, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -0.31 |
| Bruttomarginal | 39.38% |
| Nettovinstmarginal | -10.26% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 117.4% |
Hur har ENC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 14:47 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
ENCE Energía y Celulosa, S.A. bevakas av 17 analytiker. 8 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Andrés Bolumburu Cámara | Banco de Sabadell. S.A. |
| null null | Banco Santander |
| Manuel Lorente Ortega | Banco Santander |