Bechtle (BC8) Aktievy
Bechtle AG tillhandahåller tjänster inom informationsteknik (IT) främst i Europa. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 6/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 5/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 5/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för BC8 från våra riskkontroller.
BC8 Community Fair Values
Create NarrativeSee what 32 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Bechtle AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €31.24 |
| 52 veckors högsta | €45.14 |
| 52 veckors lägsta | €24.56 |
| Beta | 0.81 |
| 1 månads förändring | 6.84% |
| 3 månaders förändring | -6.75% |
| 1 års förändring | -19.77% |
| 3 års förändring | -14.83% |
| 5 års förändring | -40.29% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 518.61% |
Senaste nyheter och uppdateringar
BC8: Updated P E Framework Will Support Undervalued Outlook On Mixed Street Repricing
Analysts have nudged their price target on Bechtle slightly higher to €39.00, citing updated assumptions for discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E that align with recent price target changes and upgrades in Street research. Analyst Commentary Recent Street research on Bechtle has been mixed, with some analysts lifting price targets while others have trimmed theirs.BC8: Refined P E Framework Will Support Undervalued Outlook After Guidance
Bechtle's analyst price target has shifted to €39.18 from €44.88, reflecting updated views on slightly softer growth and margin assumptions, as well as refreshed P/E expectations discussed in recent research updates by analysts. Analyst Commentary Recent research updates show both optimism and caution around Bechtle, with multiple revisions to price targets over time and at least one upgrade in rating.BC8: 2026 IT Revival Hopes Will Face Cautious Execution And Budget Timing
Analysts have reduced their fair value estimate for Bechtle from €34.50 to €31.00, reflecting recent cuts and an upgrade in price targets that highlight more cautious assumptions regarding growth, profitability, and required returns. Analyst Commentary Recent research shows a more cautious tone around Bechtle, with multiple price target cuts clustering over a short period.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| BC8 | DE IT | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.9% | -1.2% | 1.6% |
| 1Y | -19.8% | -18.1% | 2.2% |
Avkastning vs industri: BC8 presterade sämre än German IT branschen som gav -18.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: BC8 presterade sämre än German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| BC8 volatility | |
|---|---|
| BC8 Average Weekly Movement | 6.3% |
| IT Industry Average Movement | 5.8% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: BC8 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: BC8 s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1983 | 16,496 | Thomas Olemotz | www.bechtle.com |
Bechtle AG tillhandahåller tjänster inom informationsteknik (IT) främst i Europa. Verksamheten bedrivs genom två segment, IT System House & Managed Services och IT E-Commerce. Segmentet IT System House & Managed Services erbjuder IT-strategikonsultation, hård- och mjukvara, projektplanering och implementering, systemintegration, IT och utbildningstjänster för IT-drift.
Bechtle AG Sammanfattning av grunderna
| BC8 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €3.92b |
| Vinst(TTM) | €235.38m |
| Intäkter(TTM) | €6.52b |
Är BC8 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| BC8 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €6.52b |
| Kostnad för intäkter | €5.30b |
| Bruttovinst | €1.22b |
| Övriga kostnader | €980.92m |
| Intäkter | €235.38m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Aug 12, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 1.87 |
| Bruttomarginal | 18.66% |
| Nettovinstmarginal | 3.61% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 21.6% |
Hur har BC8 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger BC8 en tillförlitlig utdelning?
Se BC8 utdelningshistorik och jämförelsetal| Bechtle datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 18 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 22 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 21 days |
| Dagar till utdelningsdag | 25 days |
Ger BC8 en tillförlitlig utdelning?
Se BC8 utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 09:38 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Bechtle AG bevakas av 23 analytiker. 11 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Knut Woller | Baader Helvea Equity Research |
| Volker Bosse | Baader Helvea Equity Research |
| Gustav Froberg | Berenberg |