secunet Security Networks (YSN) Aktievy
secunet Security Networks Aktiengesellschaft är verksamt som ett cybersäkerhetsföretag i Tyskland och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för YSN från våra riskkontroller.
YSN Community Fair Values
Create NarrativeSee what 9 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
secunet Security Networks Aktiengesellschaft Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €205.50 |
| 52 veckors högsta | €246.50 |
| 52 veckors lägsta | €152.80 |
| Beta | 0.98 |
| 1 månads förändring | 14.29% |
| 3 månaders förändring | 8.27% |
| 1 års förändring | -2.38% |
| 3 års förändring | 4.95% |
| 5 års förändring | -46.55% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 847.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
YSN: 2026 Guidance And Dividend Will Support Further Upside
Analysts have kept their €239.67 price target for secunet Security Networks unchanged, citing only slight tweaks to underlying assumptions, such as a lower discount rate, modestly adjusted revenue growth expectations, a stable profit margin, and a small reduction in the future P/E multiple. What's in the News secunet Security Networks confirmed earnings guidance for 2026, with revenue expected in a range of €460 million to €500 million and EBIT projected between €53 million and €58 million (company guidance).YSN: 2026 Guidance And Dividend Will Support Further Upside
Analysts have revised their price target for secunet Security Networks from €244.25 to approximately €239.67, reflecting updated assumptions around revenue growth, profit margins and a slightly different P/E outlook. What's in the News secunet confirmed earnings guidance for fiscal 2026, with the Executive Board stating an expected consolidated revenue range of €460 million to €500 million and EBIT between €53 million and €58 million (Corporate guidance).YSN: 2026 Guidance And M&A Capacity Will Drive Further Upside
Analysts have maintained their price target for secunet Security Networks at €244.25. This reflects updated assumptions that include a slightly lower discount rate, modestly higher revenue growth, a small adjustment to profit margin expectations and a lower future P/E multiple.secunet Security Networks' (ETR:YSN) Solid Earnings Are Supported By Other Strong Factors
secunet Security Networks Aktiengesellschaft ( ETR:YSN ) recently posted some strong earnings, and the market responded...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| YSN | DE IT | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.0% | 0.7% | 1.6% |
| 1Y | -2.4% | -17.3% | 2.2% |
Avkastning vs industri: YSN översteg German IT branschen som gav -17.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: YSN presterade sämre än German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| YSN volatility | |
|---|---|
| YSN Average Weekly Movement | 5.5% |
| IT Industry Average Movement | 5.7% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.3% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: YSN har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: YSN s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1997 | 1,133 | Marc-Julian Siewert | www.secunet.com |
secunet Security Networks Aktiengesellschaft är verksamt som ett cybersäkerhetsföretag i Tyskland och internationellt. Företaget erbjuder säkerhetsrevisioner och analyser, secunet biomiddle, en middleware för biometriska system och elektroniska ID-handlingar (eID), secunet bocoa, en gränskontrollapplikation för stationär och mobil användning, secunet easygate, ett automatiserat gränskontrollsystem, och secunet easykiosk, ett automatiserat system som samlar in, bearbetar och vidarebefordrar relevanta personuppgifter. Dessutom erbjuds secunet easytower för biometrisk insamling vid stationär gränskontroll, secunet edge, en edge computing-lösning, eID public key infrastructure för fordonsapplikationer, secunet GlobalTester, ett testverktyg för smarta kort och dokumentläsare, Golden Reader Tool, en erkänd standardlösning för avläsning av elektroniska identitetshandlingar, hårdvarusäkerhetsmoduler, secunet konnektor för sjukvårdstelematik, secunet protect4use för säker autentisering för att skydda digital identitet, outsourcing av IT-säkerhet samt secunet Session Border Controller som filtrerar ljud- och videoprotokoll.
secunet Security Networks Aktiengesellschaft Sammanfattning av grunderna
| YSN grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.33b |
| Vinst(TTM) | €29.84m |
| Intäkter(TTM) | €462.33m |
Är YSN övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| YSN resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €462.33m |
| Kostnad för intäkter | €360.65m |
| Bruttovinst | €101.69m |
| Övriga kostnader | €71.84m |
| Intäkter | €29.84m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
Aug 13, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 4.61 |
| Bruttomarginal | 21.99% |
| Nettovinstmarginal | 6.46% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 12.1% |
Hur har YSN utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger YSN en tillförlitlig utdelning?
Se YSN utdelningshistorik och jämförelsetal| secunet Security Networks datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 09 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 11 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 10 days |
| Dagar till utdelningsdag | 12 days |
Ger YSN en tillförlitlig utdelning?
Se YSN utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 14:04 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
secunet Security Networks Aktiengesellschaft bevakas av 6 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Andreas Wolf | Berenberg |
| Norbert Kalliwoda | Dr. Kalliwoda Research |
| Finn Kemper | Hauck Aufhäuser Investment Banking |