Delticom (DEX) Aktievy
Delticom AG, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver online-distribution av däck och fälgar i Europa. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
DEX Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Delticom AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €2.36 |
| 52 veckors högsta | €2.78 |
| 52 veckors lägsta | €1.91 |
| Beta | 0.53 |
| 1 månads förändring | -5.60% |
| 3 månaders förändring | -5.98% |
| 1 års förändring | 7.76% |
| 3 års förändring | 30.39% |
| 5 års förändring | -68.62% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -81.61% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| DEX | DE Specialty Retail | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 2.7% | 2.4% |
| 1Y | 7.8% | -17.5% | 1.2% |
Avkastning vs industri: DEX översteg German Specialty Retail branschen som gav -17.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: DEX översteg German marknaden som gav 1.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| DEX volatility | |
|---|---|
| DEX Average Weekly Movement | 9.7% |
| Specialty Retail Industry Average Movement | 5.1% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.4% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: DEX s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: DEX s veckovolatilitet ( 10% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av German aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1999 | 100 | n/a | www.delti.com |
Delticom AG, tillsammans med sina dotterbolag, bedriver online-distribution av däck och fälgar i Europa. Bolaget säljer sina däck för bilar och motorcyklar till privat- och företagskunder. Det driver också onlinebutiker och distributionsplattformar online.
Delticom AG Sammanfattning av grunderna
| DEX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €38.33m |
| Vinst(TTM) | €4.08m |
| Intäkter(TTM) | €483.72m |
Är DEX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| DEX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €483.72m |
| Kostnad för intäkter | €354.53m |
| Bruttovinst | €129.19m |
| Övriga kostnader | €125.11m |
| Intäkter | €4.08m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Aug 13, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.28 |
| Bruttomarginal | 26.71% |
| Nettovinstmarginal | 0.84% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 23.1% |
Hur har DEX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger DEX en tillförlitlig utdelning?
Se DEX utdelningshistorik och jämförelsetal| Delticom datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jul 08 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jul 10 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 44 days |
| Dagar till utdelningsdag | 46 days |
Ger DEX en tillförlitlig utdelning?
Se DEX utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 04:37 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Delticom AG bevakas av 11 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Lars Dannenberg | Berenberg |
| Andreas Inderst | BNP Paribas |
| Tim Rokossa | Deutsche Bank |