Platform Group SE KGaA (TPG0) Aktievy
The Platform Group AG driver en onlineplattform för premium- och lyxaccessoarer i Tyskland, Nederländerna, Österrike, Storbritannien, Schweiz, Frankrike, Italien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 6/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
TPG0 Community Fair Values
See what 12 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
The Platform Group SE & Co. KGaA Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €2.75 |
| 52 veckors högsta | €12.90 |
| 52 veckors lägsta | €2.40 |
| Beta | 1.36 |
| 1 månads förändring | -15.38% |
| 3 månaders förändring | -29.85% |
| 1 års förändring | -77.27% |
| 3 års förändring | -38.89% |
| 5 års förändring | -91.54% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -91.13% |
Senaste nyheter och uppdateringar
TPG0: Steady Fair Value And Marginal Assumption Tweaks Support Further Upside
Analysts have kept Platform Group's fair value estimate steady at €19.90, citing only marginal model tweaks to revenue growth, profit margin, and future P/E assumptions that do not materially change the overall price target picture. Valuation Changes Fair Value: Kept steady at €19.90, with no change between the previous and updated estimate.TPG0: Maintained Fair Value And 2025 Outlook Will Support Further Upside
Analysts have maintained their price target for Platform Group at €19.90, noting that only minor adjustments to factors like the discount rate and assumed future P/E have been made, which do not materially change their overall view of the shares. Valuation Changes Fair Value: unchanged at €19.90 per share in the updated analysis.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TPG0 | DE Specialty Retail | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -18.4% | 4.9% | 1.6% |
| 1Y | -77.3% | -14.2% | 2.2% |
Avkastning vs industri: TPG0 presterade sämre än German Specialty Retail branschen som gav -14.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TPG0 presterade sämre än German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TPG0 volatility | |
|---|---|
| TPG0 Average Weekly Movement | 20.7% |
| Specialty Retail Industry Average Movement | 5.1% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.2% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: TPG0 s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: TPG0 s veckovolatilitet har ökat från 13% till 21% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1882 | 1,507 | Dominik Benner | the-platform-group.com |
The Platform Group AG driver en onlineplattform för premium- och lyxmodeaccessoarer i Tyskland, Nederländerna, Österrike, Storbritannien, Schweiz, Frankrike, Italien och internationellt. Företaget tillhandahåller handväskor, skor, solglasögon, klockor och smycken samt lädervaror. Företaget var tidigare känt som Fashionette AG och bytte namn till The Platform Group AG i november 2023.
The Platform Group SE & Co. KGaA Sammanfattning av grunderna
| TPG0 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €56.61m |
| Vinst(TTM) | €42.02m |
| Intäkter(TTM) | €733.89m |
Är TPG0 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TPG0 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €733.89m |
| Kostnad för intäkter | €521.60m |
| Bruttovinst | €212.29m |
| Övriga kostnader | €170.27m |
| Intäkter | €42.02m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Aug 20, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 2.04 |
| Bruttomarginal | 28.93% |
| Nettovinstmarginal | 5.73% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 69.3% |
Hur har TPG0 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 04:39 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
The Platform Group SE & Co. KGaA bevakas av 8 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Catharina Claes | Berenberg |
| Russell Pointon | Edison Investment Research |
| Alexander Rihane | First Berlin Equity Research GmbH |