Rayonier (RA6) Aktievy
Rayonier är en ledande skogsfastighet med tillgångar i några av de mest produktiva regionerna för barrskog i USA och Nya Zeeland. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
Belöningar
Riskanalys
RA6 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Rayonier Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$18.10 |
| 52 veckors högsta | US$23.20 |
| 52 veckors lägsta | US$16.60 |
| Beta | 0.92 |
| 1 månads förändring | -0.33% |
| 3 månaders förändring | 0.56% |
| 1 års förändring | -12.98% |
| 3 års förändring | -35.36% |
| 5 års förändring | -38.85% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -10.90% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| RA6 | DE Specialized REITs | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.8% | 0% | 0% |
| 1Y | -13.0% | 0% | 0% |
Avkastning vs industri: RA6 översteg German Specialized REITs branschen som gav -20.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RA6 presterade sämre än German marknaden som gav 2.2 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RA6 volatility | |
|---|---|
| RA6 Average Weekly Movement | 3.1% |
| Specialized REITs Industry Average Movement | 0% |
| Market Average Movement | 0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 0% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 0% |
Stabil aktiekurs: RA6 har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: RA6 s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1926 | 285 | Mark McHugh | www.rayonier.com |
Rayonier är ett ledande skogsfastighetsföretag med tillgångar i några av de mest produktiva regionerna för barrskogsodling i USA och Nya Zeeland. Per den 31 december 2023 ägde eller hyrde Rayonier enligt långsiktiga avtal cirka 2,7 miljoner acres skogsmark belägen i södra USA (1,85 miljoner acres), nordvästra Stillahavsområdet i USA (418 000 acres) och Nya Zeeland (421 000 acres).
Rayonier Inc. Sammanfattning av grunderna
| RA6 grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €5.48b |
| Vinst(TTM) | €52.81m |
| Intäkter(TTM) | €582.23m |
Är RA6 övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RA6 resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$678.35m |
| Kostnad för intäkter | US$485.54m |
| Bruttovinst | US$192.81m |
| Övriga kostnader | US$131.28m |
| Intäkter | US$61.53m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.20 |
| Bruttomarginal | 28.42% |
| Nettovinstmarginal | 9.07% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 38.3% |
Hur har RA6 utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger RA6 en tillförlitlig utdelning?
Se RA6 utdelningshistorik och jämförelsetal| Rayonier datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 16 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 30 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 17 days |
| Dagar till utdelningsdag | 31 days |
Ger RA6 en tillförlitlig utdelning?
Se RA6 utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 15:14 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Rayonier Inc. bevakas av 14 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Peter Ruschmeier | Barclays |
| Ketan Mamtora | BMO Capital Markets Equity Research |
| John Babcock | BofA Global Research |